99783490ic7 - Türk malı pilsiz fenerİzmir Enternasyonel Fuarı'nda sergilenen el feneri, ne pil kullanıyor ne sarja gerek duyuyor.


Bu yıl kapılarını 77'nci kez açan İEF'nin, ‘Küresel ısınma ve iklim değişikliği’ temasına uygun ürünler ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Bu ürünlerdenden biri de yüzde 100 Türk malı olan pilsiz ve şarjsız el feneri. Fener üzerindeki bulunan kolun bir dakika boyunca çevrilmesi ile enerji depoluyor. Bu sayede de el feneri bir saat boyunca çalışıyor ve 70- 80 metre mesafeye ışık yayıyor. El feneri, aynı zamanda cep telefonlarını şarj ederken, göçük altında ise ışıkla sinyal veriyor.

2 YIL ÖNCE ÜRETİMİNE BAŞLANMIŞ

Düzce depreminde arama ve kurtarma işlemleri sırasında aydınlatma sıkıntısı yaşandığına tanık olduğunu belirten fenerin mucidi Metin Yıldız, "2 yıl önce üretimine başladığı dinamo sistemiyle şarj olan el fenerinin en önemli özelliğinin pilsiz ve şarjsız çalışması olduğunu" söyledi.

Elektriğin veya jeneratörün olmadığı yerde el feneri kullandığınızda bir süre sonra pil bitiyor. Hatta pil, olduğu yerde hiç kullanılmasa da oksitlenir veya küflenir ve olduğu yerde bitebilir. Ancak bu fenerin içerisi mekanik olduğu için kimsayal ürünler ile çalışan cihazlar gibi bitmez ya da bozulmaz.

Cihaz altında bulunan kolun çevrilmesi ile çalışıyor. Kol bir dakika çevrildiğinde el feneri yaklaşık bir saat boyunca çevreyi aydınlatıyor. Fenerin, üzerinde kademeli olarak yakılan üç ampul bulunuyor. Bunların üçü aynı anda yandığında 120 metre uzaklığı aydınlatıyor.

Özellikle Türki Cumhuriyetlerine el fenerini ihraç ettiklerini dile getiren Yıldız, İsrail Ordusu tarafından da ürünün satın alındığını söyledi. Yıldız, 50 YTL'den sattıkları fenerin olası bir depremde göçük altında kalındığında ışıkla sinyal verdiğini ve arama kurtarma çalışmalarında büyük bir kolaylık sağladığını sözlerine ekledi.