Cep telefonu pazarının lideri Nokia, dokunmatik ekran özelliğine sahip olan ilk ürünü 5800’ü tanıttı.

5800im1 - Nokia , ‘dokunmatik ekran’ silahını çekti
w207 - Nokia , ‘dokunmatik ekran’ silahını çekti

Apple (iPhone) ve LG ile rekabete hazırlanan Nokia, belirleyeceği fiyatla gelişmekte olan ülkelerde öne çıkmayı hedefliyor.
Araştırma şirketlerinin verilerine göre dokunmatik ekran piyasasında önümüzdeki yıl 10 milyon adetlik satış rakamı hedefleyen Nokia’nın yeni model ürünü bu yıl sonunda satılacak.
Müzik kategorisindeki bir model olan Nokia 5800 XpressMusic, şarkı, video ve fotoğraf gibi müzik ve eğlence menülerine doğrudan erişim sağlayan ‘Medya Menüsü’ne sahip. Flash desteği de sunan telefon (iPhone’da yok), 6 bin şarksaklayabilen 8 GB hafıza, birçok dijital müzik formatını destekleme ve 3.5 mm hoparlör çıkışı gibi özelliklerle beraber geliyor.

3.2 megapiksel kamerası var

Yeni model telefon, Nokia Music Store ’dan kolayca şarkı arama ve satın alınmasını da sağlayacak. Güncellenen Nokia Music PC yazılımı da şarkıların sürükle-bırak uygulamasıyla yer değişimine imkân tanıyor.
Telefonun ekranı yüksek çözünürlükte 3.2 inç genişliğinde. 16:9 ölçülerinde saniyede 30 kare gösterme ve 25 kare kayıt etme özellikleriyle VGA kalitesinde video kayıt etme ve oynatma desteği bulunan cihaz, 3.2 megapiksel, Carl Zeiss optik kamerayı da içerisinde bulunduruyor.