Geçtiğimiz günlerde 10.yılını kutlayan ve internet yaşantısının olmazsa olmazlarından biri haline gelen Google 22 Ekim 2008 tarihinde cep telefonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde T-Mobile şirketi aracılığıyla piyasaya sürülen G1 adlı bu yeni telefonu 2 yıllık bir sözleşme karşılığında 179 Amerikan Doları'na satın almak mümkün olacak.

Kasım ayında İngiltere'de, yeni yılın hemen ardından ise tüm Avrupa'da rafları süslemesi planlanan G1'in iPhone ile rekabet içerisinde olacağı ise herkesin ortak görüşü.
Kayan kapak şeklinde tasarlanmış Google'ın harita ve e-posta hizmetlerine kısayoldan erişim de sağlayan bir klavyesi G1'in hemen göze çarpan özelliklerinden.
Üstelik Google da işletim sistemi alanında ilk ürünleri G1 ile veriyor. Daha önceleri Symbian ve Windows CE arasında süregelen savaşın, bu yeni rakip ile daha da kızışacağı aşikar. G1 içerisinde kullanılacak olan ve Android adı verilen bir işletim sistem sayesinde G1'in daha çok bir kişisel bilgisayar mantığına sahip olduğunu belirtelim. Bu cihaz içerisinde Word, Excel ve PDF dosyalarını sorunsuz olarak açmak mümkün olacak. MP3 dosyalarını destekleyecek. Dileyen ve meraklısı olanlar bu telefon için çok çeşitli yazılımlar geliştirebilecekler. Üstelik tıpkı Apple'ın izlemiş olduğu stratejiyi izlenerek bu yazılımların Google'ın bir sayfasında sunulması planlanmakta.
G1'in en büyük avantajlarından birisi ise daha geniş ve daha yüksek çözünürlüğe sahip bir ekranı bulunması. Hemen her ihtiyacı internet çerçevesinde düşünen Google, web sayfalarını daha iyi görüntüleyebilmek adına bu tür bir geliştirmeyi yapmış. Söylenen o ki Google, masaüstü bilgisayarlardaki Microsoft üstünlüğüne, cep telefonları ve interneti bir araya getirerek cevap vermek istiyor. Zira araştırmalar o ki gelecek dönemlerde internete cep telefonu ile bağlanan kullanıcılar reklamcılar için iyi bir pasta olacak. Tabii ki bu pazara daha hakim olma isteği her firmada mevcut.
Peki G1 ile ilgili olumsuz eleştriler yok mu? Tabii ki var.

İlk ve en temel eleştiri iPhone'nun özelliklerinin taklit edilmiş olması. Tabii ki bu esinlenme tartışma konusu olacaktır. Ayrıca BlackBerrys ve iPhone'un aksine tüm e-posta servisleri ile uyumlu çalışmakta sıkıntı çekiyor.(Yahoo gibi bazı standart e-posta'ları desteklese de kurumsal e-posta kurulumlarında sıkıntı yaşandığı söyleniyor) Bu da interneti kullanan bir kitleyi hedef alan bir telefon için önemli bir dezavantaj. Ayrıca iTune benzeri bir altyapı henüz kurulmakta ki bu da ilk zamanlarda sıkıntı yaratacak gibi.
Bizim adımıza en önemli sorunlardan bir tanesi ise bu cihazın Türkiye'de ne zaman ve hangi fiyatla piyasaya çıkacağı. iPhone'un 1000 YTL'yi geçen fiyatları düşünülürse internete bağlanan işletim sistemli bir bilgisayar Türk insanı için hala lüks.