ilimb 8118 ic - 2008'in en büyük icadı

Türk kızının biyonik eli Time dergisi tarafından hazırlanan listede zirveye oynadı.


Time dergisinin yılın en büyük 50 icadından biri olarak gösterdiği biyonik eli dünyada 300, Türkiye’de 4 kişi kullanıyor.

Parmakların tümünün hareket edebildiği biyonik el iLimb, Time dergisinin yılın en büyük 50 icadı listesinde 14’üncü sırasında yer aldı. Touch Bionics tarafından geliştirilen protez böylece Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın da bulunduğu listenin ön sıralarında yerini almış oldu.

Geliştirilmesi neredeyse 40 yıl süren elin her parmağın kendine ait ayrı bir motoru var. Protezin kredi kartı gibi ince nesneleri kavrama ve ağır eşyaları kaldırabilme gibi özellikleri de bulunuyor. Uzmanlar aynı teknolojiyi kullanarak gelecekte biyonik parmak, bilek ve kol da yapmayı hedefliyor.

Hedefi olimpiyat
Dünyada ağzıyla ok atabilen tek bayan sporcu olan Muğlalı Semray Taş Özer de iLimb kullanıyor. Yedi aylıkken şöminenin üzerine düşün Özer, sağ elini kaybetti. Olimpiyatlara katılmak isteyen sporcur, iş adamları ve bazı belediye başkanlarının yardımıyla bu yılın başında protez ele kavuştu. Şimdiyse dünyada biyonik elle ok atan ilk bayan sporcu olmayı planlıyor. Biyonik eli Türkiye’de

4 kişinin, dünyada ise 300 civarında insanın kullandığı tahmin ediliyor.

İşte bu yılın en önemli yenilikleri
Time dergisinin seçtiği “2008’in en büyük 50 yeniliği”nden bazıları şöyle:

Perakende DNA testleri: 23andMe isimli test, kendi genetik sırlarınızı kimseyle paylaşmadan kolayca öğrenmenizi sağlıyor.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı: Yüksek enerjili parçacık fiziği deneyleri yapılmasına imkân veren proje “evren nasıl oluştu” sorusuna cevap sunabilir.

Kurşun vuran kurşun: ABD ordusunun geliştirdiği APS yazılımı, düşmanın attığı füzeyi tespit ediyor ve bir saniyeden kısa sürede onu havada vurmak için füze atıyor.

Dünyanın en hızlı bilgisayarı: 133 milyon dolara malolan Roadrunner isimli bilgisayar, nükleer silahların ektisiz hale getirilmesi için kullanılacak.

Hareket eden gökdelen: Dubai’de inşa edilecek olan gökdelenin 80 katı da kendi etrafında 360 derece dönebilecek.

Biyonik lens: Bu özel lens, radyo frekansıyla takan kişinin gideceği yerin haritasını ve birçok bilgiyi ve görüntüyü lense yansıtabiliyor.

Görünmezlik pelerini: California Üniversitesi uzmanları, arkasındaki görüntüyü öne yansıtarak kamuflaj sağlayan bir kumaş geliştirdi.