hitachihdd666adf4ir2xm6 - 2009′da 4 TetraByte’lık Hardiskler Geliyor

Tabii ki bu kapasiteye ulaşmak hemen mümkün değil, ancak masaüstü disklerde 4 TB gibi bir kapasiteye ulaşılması için gereken önemli bir adımı Hitachi atmış: Sabit disklerde kullanılan okuma yazma kafasını %50 oranında ufaltarak aynı alana 2 katı veri yazılması sağlanmış.

Hitachi’nin attığı bu adım, kullandığımız disklerdeki kapasitenin artırılmasını için atılan önemli adımlardan birisi. Zira bu sayede masaüstü sitemlerde 4 TB’lık diskleri göreceğiz ama bu 2009′dan önce olmayacak.
Hitachi’nin geliştirdiği yeni kafa, 30-50 nm büyüklüğünde, ki bu da insan saç telinin 1/2000 katı büyüklüğünde. Hitachi’nin geliştirdiği yeni kafada kullanılan CPP-GMR (Current Perpendicular-to-the-Plane Giant Magneto-Resistive) teknolojisi, elektriksel dirence daha duyarlı hale geliyor ve disk üzerindeki manyetik alanda gelen daha ufak değişiklikleri algılayabiliyor. Bu da, yazılan verinin yoğunluğunun artırılmasına yardımcı oluyor.

harddiskheadmw2 - 2009′da 4 TetraByte’lık Hardiskler Geliyor

Günümüz hard disklerinde kullanılan manyetik kafa
Hitachi’ye göre günümüz disklerindeki kafalarad kullanılan TMR (Tunnel Magneto-Resistive) teknolojisi ile plaka başına 500 GB’lık kapasiteyi aşmak çok zor olacak.

Hitachi”nin tahminine göre, 2009 gibi 50 nm’lik okuma / yazma kafalarını; 2011 gibi de 30 nm’lik yazma kafalarını göreceğiz.