sandiskffssc6 - SanDisk'ten yeni SSD mimarisi: Exreme FFS
w283 - SanDisk'ten yeni SSD mimarisi: Exreme FFS

SanDisk, yeni Extreme FFS teknolojisinin solid state (SSD) sürücülerdeki performansı yüzde 100 oranında arttıracağı iddiasında. Vista gibi ağır işletim sistemleri altında rastgele yazma sonucu tıkanan ve yavaşlayan SSD'ler, SanDisk'in yeni teknolojisi sayesinde daha güvenilir ve hızlı çalışabilecek.

Geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada Windows tabanlı işletim sistemlerinde SSD performansını %100 arttıracak bir teknoloji geliştirdiğini söyleyen SanDisk, yeni jenerasyon "Extreme FFS" mimarisinin aslında SSD'ler için geliştirilmiş bir dosya sistemi olduğunu söylüyor.

Mekanik sürücülerden daha hızlı olan SSD depolama birimlerinin olumsuz yönlerinden biri, rastgele veri kaydetmeleri. Windows Vista işletim sisteminde ise bu bol miktarda gerekiyor.

MP3 oynatıcılar ve dijital video kameralarda bulunan NAND tipi adresleme sistemi oldukça etkili. SSD'lerin sorunu ise bilgisayar uygulamalarında iş yükü değişkenlik gösterdiği için yazma işleminin performansı etkilemesi. Extreme FFS ile artık sektörler, bloklar ve sayfalar arasındaki veri bağı kaldırıldığı için veri en uygun olan bölgeye yazılıyor.