Çin'in bugüne kadarki en detaylı ay haritası hazırlandı. Haritanın fotoğrafları geçen ay fırlatılan Chang'e-1 adlı uydu tarafından çekildi.
fileashx?FileID165189&ampWidth292&ampHeight0&ampBlackWhiteFalse - En detaylı ay haritası hazırlandı


Ulusal Savunmayla İlgili Bilim, Teknoloji ve Sanayi İdaresi yetkilileri, Milli Müzede gazetecilere gösterilen haritanın ne zaman yayınlanacağı hakkında bilgi vermedi.

Yayın tarihi açıklanmadı

Haritanın hazırlanması, Çin'in üç aşamalı ay araştırma programının ilk aşamasının tamamlanması olarak değerlendirildi. Cheng'e-1, ayın üç boyutlu görüntülerini çekme, ay yüzeyindeki kimyasal unsur ve maddelerin miktarını ve dağılımını belirleme, ay toprağının özelliğini tespit etme ve yerküreden 40 ila 400 bin kilometre uzaklıktaki uzay ortamını inceleme çalışmalarında kullanıldı.

Bu arada, Chang'e-2 adlı ikinci uydunun 2011 yılı sonuna kadar fırlatılacağı açıklandı. Böylece Çin'in ay projesinin ikinci aşaması başlayacak. Chang'e-2, ay yüzeyine yumuşak inişle ilgili araştırmalarda kullanılacak ve 2012 yılında gerçekleştirilmesi planlanan ikinci aşamada Uzun Yürüyüş serisi taşıyıcı füzeyle Chang'e-3 adlı üçüncü uydu yollanacak.

Son aşamada ise Chang'e-3 aydan örnekler toplayarak 2017 yılında dünyaya dönecek.

Ay keşfi uydusu Chang'e, adını bir Çin efsanesindeki savaş tanrısı ve usta ok atıcısı Houyi'nin karısı Chang'e'den aldı. Acıklı efsaneye göre, Houyi'nin hayatı talihsiz bir şekilde son bulur. Chang'e ise kendini yalnız başına ayda yaşamaya mahkum eder.