Genellikte ürettiği dizüstü bilgisayarlarla tanınan Asus firmasından bir sürpriz. Asus, "dünyanın en hızlı" akıllı cep telefonunu piyasaya sürmek üzere olduğunu iddia ediyor.

nf4jnc - Asus'dan sürpriz: "Dünyanın en hızlı" akıllı cep telefonu

Bilgisayar ürünleriyle tanınan Asus'un, rekabetin gittikçe arttığı bir piyasaya cep telefonu ile girmesi sürpriz oldu. Asus, yeni piyasaya sürdüğü Asus P565'in "dünyanın en akıllı cep telefonu" olduğunu söylüyor. Asus P565 Glide, karvizit tanıma özelliğine sahip bulunuyor ve ayrıca 800MHz bir işlemciye sahip. Asus P565 Glide, Windows Mobile 6.1 taban ve kendi dokunmatik Glide arayüz kullanıyor.

Bununla birlikte piyasaya yeni çıkan Asus P565 Glide'ın 3G konuşma süresinin sadece üç saat olması bir dezavantaj olarak gösteriliyor. Birçok kullanıcının sevdiği karvizit tanıma yazılımı ise, halihazırda piyasada bulunan Samsung U600 ve Sony Ericsson G900 gibi bir takım cep telefonlarında da bulunuyor.

Karvizit tanıma yazılımlarının, bir harf tarayıcısı gibi kullanılıp, gazete ve kitaplardan bazı paragrafların taranıp, kopya edilerek metine çevrilmesi gibi başka kullanımları da bulunuyor.

Bu arada, Asus P565 Glide, 800MHz gücünde "Marvell TavorP" işlemcisine, 256MB "flash" bellek ve 128MB RAM'a sahip bulunuyor. Bu özellikleriyle Asus P565, şüphesiz, birkaç yıl önce, bir bilgisayar gibi kullanılabilirdi. Ancak, Asus, P565'in kişisel dijital asistan (PDA) gibi kullanılabileceğini iddia ediyor. Ayrıca, işlemcinin hızı dikkat çekici bulunuyor.

Asus P565, ayrıca, 3 megapixel gücünde bir kamera ve WiFi, Bluetooth ve HSDPA uyarlılığına sahip olacak. Asus P565 Glide'ın satış noktalarına ulaşım tarihi ve fiyatı daha sonra açıklanacak.