76462p - İşte 3G'nin getireceği yenilikler...

3G üçüncü nesil kablosuz teknoloji anlamına geliyor.*Mobil iletişimde üçüncü aşamayı temsil eden 3G teknolojisi cep telefonunu daha marifetli hale getiriyor.

*3G, ses yanında veri, e-mail, video, müzik aktarımına da olanak veriyor.

*GPRS'in bir adım sonrası olarak da tanımlanan 3G ile cep telefonlarından, cep bilgisayarlarından ve dizüstü bilgisayarlardan kesintisiz olarak sürekli bir bağlantı sağlanıyor.

*3G bize TV izlemek ve anında görüntülü görüşme yapmak gibi birçok olanaklar sunuyor.

*3G'nin 2G'ye göre getirmiş olduğu en büyük yenilik taban olarak alınan verinin ses değil sayısal veri olmasıdır.

*3G sisteminde cihazlar bant genişliğini sadece veri alışverişi sırasında işgal ederler.

*3G internette bulunan içeriklere giriş hakkı tanıyacak.

*Internette ne varsa, tam olarak mobil cihazlara taşınacak.

*3G ile birlikte çok farklı hizmetler kullanıcının ekranına gelecek.

*3G teknolojisi şu anda kullanılan tüm internet uygulamalarını mobil telefon ekranına taşıyacak.

*3G ile WAP sisteminden çok daha ileri bir düzeyde video aktarmak, TV izlemek, internete direkt girmek, radyo dinlemek, hava ve yol durumu gibi binlerce çeşit hizmet olacak.


Konumlandırma hizmeti olacak. Örneğin, yağmur yağıyor. Bir 'cafe'de oturuyorsunuz, yağmur bastırdı. Hazırlıklı değilsiniz. O anda çok küçük bir ücretle bağlı bulunduğunuz sisteme "Daha ne kadar yağmur yağacak?" diye soruyorsunuz. Ve o anda bulunduğunuz yer lokal olarak tespit ediliyor ve bulunduğunuz yerdeki hava durumu size bildiriliyor. Size "Bulunduğunuz yerde 10 dakika daha yağmur yağacak!" diye bir mesaj geliyor. Siz de buna göre, yağmur dinene kadar bir kahve daha içebilir ya da bir şemsiye temin edebilirsiniz. Bunun gibi hizmetler çok daha fazla geliştirilebilir düzeyde.