Vücudun yorulduğunu tespit ederek çalışanı mola vermesi için uyaran akıllı kumaştan yapılan giysi üretildi

20081215015557 giysi - Mola vaktini söyleyen giysi

AB destekli ConText Projesi ile vücudun yorulduğunu tespit eden giysiler, çalışanı mola vermesi konusunda uyaracak.

Avrupalı bilim adamları, vücudun yorulduğunu tespit eden ve çalışanı mola vermesi konusunda uyaran akıllı giysilerin üretiminde sona yaklaştı. AB tarafından 2,3 milyon Euro ile desteklenen ve bu yıl sonuna kadar bitirilmesi beklenen proje ile işçiler, içerisinde kas hareketlerini takip eden algılayıcıların olduğu “akıllı kumaş”tan yapılmış giysilerin vereceği mesaja göre mola verebilecek.

ConText (Contactless Sensors for Body Monitoring Incorporated in Textiles) isimli projede sistem, örneğin işçinin giyeceği yelekteki algılayıcıların, elektromiyografi (hareket halindeki bir adale tarafından meydana getirilen elektrik akımlarının yazılı olarak kaydedilmesi) ve elektrokardiyografi (kardiyak kasılmalara eşlik eden elektrik akımlarını incelemek için grafik metod uygulaması) ölçümlerini baz alarak kişisel sağlık durumunu raporlayabilecek. Söz konusu değere göre vücudun yorulduğunu belirleyen giysi, çalışanı “Mola ver” diye uyarabilecek.

AB tarafından yapılan bir araştırmada, kas yorgunluğu/zorlanmaları gibi sağlık sorunlardan aktif çalışanların yarısı etkileniyor. Her yıl yaklaşık 40 milyon Avrupalı işçi ise tekrarlanan kas yorgunluğu ve zorlanmaları dolayısıyla tedavi olmak zorunda kalıyor.