Japon teknoloji devi Pioneer, plasma TV görüntü teknolojisinde kendisine ait patenti ihlal ettiği gerekçesiyle Güney Koreli rakibi Samsung'a dava açtığını bildirdi. Samsung Electronics'in flat panel üreticisi Samsung SDI'a açılan davada Pioneer, hem satışların durulmasını hem de miktarı açıklanmayan bir tazminat talep edecek.
Pioneer'ın açıklamasında, Texas'ın doğusundaki bölge mahkemesinde görülecek davada, Samsung SDI'nın ihlalinin söz konusu olduğu ürünlerin satışının durdurulması için mahkeme kararı alınmasını beklediği kaydedildi. Açıklamada, "Pioneer, bu alanda birçok patent geliştiriyor ve SDI'nın bu portföye ait lisans alması için nisan ayından bu yana görüşmeler yapılıyor" denildi.

Samsung SDI ise Pioneer'ın patentini kullandığını reddetti ve mahkemede kendini savunacağını bildirdi. Pioneer'ın, Samsung'dan, henüz açıklanmayan miktarda tazminat talep edeceği belirtiliyor.

Dava dosyasında Samsung'un diğer bazı şirketleri hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi ancak bu şirketlerin hangileri olduğu konusunda açıklama yapılmadı.

Samsung SDI da geçtiğimiz aralık ayında, plasma-ekran teknolojisinde patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle Japon Matsuhita Electric Industrial hakkında dava açmıştı.