Yeşilçam'ın hayatını kaybetmiş dört emektar oyuncusu, bir animasyon filmine ilham verdi.


20081229110249 peakno5vpbh - Üç boyutlu animasyonda nostalji

Compugraf tarafından hazırlanan Türkiye'nin ilk üç boyutlu animasyon filmi "Lokum"da başrolü üstlenen karakterler, Hulusi Kentmen, Adile Naşit, Necdet Tosun ve Sadri Alışık'tan esinlenilerek hazırlandı. Çizgi film, mutfakta mutlu günler geçiren eşyaların, eve kahve makinesi alınarak huzurlarının kaçmasını anlatıyor.

Çizgi filmde kahve değirmeni Hulusi Amca, Hulusi Kentmen gibi gün görmüş. Cezve Sırriye Teyze ise Adile Naşit gibi yardımsever. Fincan "Cuppy," Necdet Tosun gibi tonton. Türk lokumu "Lokum" ise Turist Ömer gibi maceraperest.

Çocuklara kötülüğün acı tadını, gerçek arkadaşlığın zaferini, sevgi ve anlayışın gücünü göstereceğini belirten Compugraf'ın CEO'su Can Deriş, Yeşilçam'ın dört yıldızını onurlandırmak istediklerini belirterek "Filmi çocuklarıyla izleyenler, Türk sinemasının emektar oyuncularını görüp, kendi çocukluk günlerini anımsayacak" dedi.

Filmin 20 dakikalık bölümünü tamamlayabilen Deriş, bugüne kadar 450 bin dolar harcadıklarını belirterek, filmin maliyetinin 1.5 milyon doları geçeceğini söylüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 40 bin YTL kredi alan firma, kalan parayı sponsorlarla bulamazlarsa filmi tamamlayamayacaklarını söylüyor.