199 Dolarlık ARM tabanlı dizüstü CES 2009'da tanıtıldı.

20090111020413pegatronzo6 - Dünyanın en ucuz dizüstüsü CES'te

CES 2009 dahilinde tanıtımı yapılan ürünlere şimdi de seri üretime geçilmesi halinde dünyanın en ucuz mini dizüstüsü olma ünvanını elde edecek olan yeni bir model tanıtıldı.

Freescale ile Asus`un bir alt kuruluşu olan Pegatron'un ortak çalışması olan bu modelde kullanılan işlemci 600 MHz ile 1 GHz hızları arasında çalışması planlanan ARM tabanlı i.MX515 modeli olacak. 8.9" lik ekran, 1 GB bellek ve 8 GB da SSD ile piyasaya sunulması tasarlanan modelin diğer standart özellikleri arasında 720p hızlandırıcı sayısal sinyal işleme donanımı bulunacak.

Cihaz halihazırdaki işlemcisiyle doğal olarak hız tarafında olmasa da, güç tüketimi ve batarya süresi açılarından gerçekten iddaalı konumda. Yetkililer güç tüketimi açısından en kötü ihtimalle 1 GHz'lik i.MX515 işlemcinin kullanılması halinde dahi pil ömrünün 8 saat civarında gideceğini belirttiler. ARM tabanlı olduğu için doğal olarak Windows XP ya da Vista ile gelemeyecek olan cihazda işletim sistemi olarak kuvvetle muhtemel Canonical`ın Linux dağıtımı Ubuntu bulunacak. Firefox, OpenOffice ve diğer açık kaynak alternatifleri tercih eden kullanıcılar için bu durumun sorun yaratmayacağı aşikar. Bunun yanında Adobe firmasının da bu meyanda ARM işlemcilere uygun bir Flash 10 çıkaracağı bildirilenler arasında.

İşlemcinin seri üretimine içinde bulunduğumuz yılın ikinci çeyreğinde başlanacağı bildirilirken, mini dizüstülerin ise 2009 yılının sonlarına doğru piyasada olacağı tahmin ediliyor. Bu arada 199Dolarlık fiyatın etiket fiyatı olmayacağını, Pegatron'un üreticilerden talep edeceği miktar olacağını da belirtelim. Tahminimiz odur ki, üreticilerin elinden piyasaya sürülecek cihazın nihai kullanım etiketi olarak da en fazla 300 Dolar civarında fiyatlandırma ile karşılaşabiliriz.