NVIDIA, yeni 3D gözlüklerini tanıttı.

CES 2009 şüphesiz ki Nvidia için gayet verimli geçiyor. GTX 295 ile performans krallığını tekrar eline geçiren firma, mobil grafik çözümlerinin de yolda olduğunu, Mart ayı itibariyle piyasaya sunulacağını belirtmişti. Nvidia şimdi de karşımıza yeni 3 boyutlu gözlükleriyle çıktı.

Nvidia tarafından yapılan tanıtımda 3 boyutlu görüntüyü oluşturabilmek için polarize ışık kullanılmadığına değinilerek, gözlüğün 120 Hz LCD monitör tarafından üretilen resim karelerinin değişken zamanlama ile filtreleyerek 3 boyutlu görüntü oluşturduğu vurgulandı. Sağ ve sol gözlerin ekranda farklı açılardan saniyede 60 görüntü görmesinin sağlanması sayesinde de oyunların tamamıyla 3 boyutlu olarak algılandığı açıklandı.
Bu görüşü sağlayabilmek için ihtiyaç duyulan malzemelerse; 3D gözlük, Nvidia'nın yazılımı ve 120 Hz verebilen bir TV ya da Monitör. Yine Nvidia tarafından yapılan açıklamaya göre halihazırda bu teknolojiyi destekleyen cihazlar Samsung ve Viewsonic'in 120 Hz LCD monitörleri, Mitsubishi'nin DLP HDTV televizyonu ve Lightspeed Design tarafından üretilen DepthQ HD 3D projektör olarak belirtildi.
Kablosuz olarak tasarlanan gözlükler kızıl ötesi alıcısı sayesinde 6 metreye kadar etkili olabiliyorlar. USB kablosu ile şarj olan cihazların tek şarjda 40 saate kadar kullanım süresi var. Gözlüklerin lansmanı esnasında 350'den fazla oyunun destekleneceği vurgulayan firma, gözlükleri kullanabilmek için, en az GeForce 8800 GT ekran kartı sahibi olunmasını önerdi. Çıkan ve çıkacak yamalar sayesinde diğer pekçok oyunun da gözlüğe uyumlu hale getireceklerini söyleyen Nvidia son olarak gözlüklerin gün itibariyle 199 Dolardan ABD'de satışa çıkarılacağını; Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerindeki piyasalara ise 2009 yılının ilk çeyreği dahilinde sürüleceğini belirtti.