20090111022742 20090110122050 - Şok iddia!

4 büyük anakart üreticisinden biri yakın gelecekte yok olacak. Bu iddianın sahibi kim?

Tüm bilgisayarların en önemli parçalarından biri olan ana kart üretim piyasası şu anda 4 büyük firmanın elinde bulunuyor. MSI, Asustek, Gigabyte ve ECS tüm dünyadaki ana kart üretiminin neredeyse tamamını gerçekleştiriyorlar. Dünya çapında düşününce aslında bu çapta bir pazarın 4 büyük oyuncuyu aynı anda kaldırabilmesi mümkün görünüyor ama MSI'ın patronu Henry Lu bunun uzun sürmeyeceğini iddia ediyor.

Lu'ya göre düşen sipariş adetlerinin, pazarın daralmasına ve 4 büyük firmanın bir arada var olmasının mümkün olmayacağı bir duruma yol açacağını söylüyor. Lu'nun kehanetine göre MSI'ın da aralarında bulunduğu bu 4 firma önümüzdeki 3 yıl daha aynı pazarda faaliyet gösterebilir ama daha uzun vadede birinin kapanması gerekecek. Lu'ya göre eğer 4 firmadan biri kapanmazsa, birkaç yıl içerisinde hiç biri kar edemez hale gelecek.

2008 rakamlarına göre Asustek 21 milyon ana kart satışı yaptı. Aynı rakama ulaşan ECS'nin ardından 19 milyon adetle Gigabyte ve son olarak 16 milyon adet ile MSI geliyor. Bu rakamlara bakınca Lu'nun özellikle MSI için endişelendiğini tahmin etmek zor değil.