Japon üreticinin elektrikle çalışan şehirlisi 'Urban Commuter' 2012'de ABD'de yollara çıkmaya hazırlanıyor.

ABD'li otomotiv üreticileri iç ve dış talepteki daralma nedeniyle iflasın eşiğini gelince sürücüsüne tasarruf sağlayan yeni araçlar üretmek için kolları sıvadı.
Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota, ABD için geliştirdiği 'Urban Commuter' adlı elektrikli aracını 2012'de yollara çıkarmaya hazırlanıyor.
Tasarım olarak Smart'in iki kişilik otomobillerini anımsatan Urban Commuter'in konsept versiyonu yarın Detroit'te görücüye çıkarıyor.
Aynı zamanda dünyanın en fazla hibrid araç satan firması unvanını elinde bulunduran Toyota, bu aracın ABD'ye özgü bir model olacağını, markanın A sınıfındaki yeni temsilcisi iQ'ile bir ilgisi olmadığını açıkladı.

urban - Amerika Bu Araçı Kullanacak

PETROL ZAMLARI GELECEĞİ GÖSTERİYOR
Toyota yetkilisi Irv Miller," Geçen yaz ABD'de petrolün galon fiyatının 4 dolara çıkmış olması bize gelecekle ilgili önemli ipuçları veriyor. Bu araçla insanların cebinden benzin parası çıkmayacak" dedi.
Şirketten yapılan açıklamada aracın bir kerelik şarjla 50 mil (yaklaşık 80 kilometre) yol aldığı kaydedildi.
Yetkilikler, bu aracın 'evden işe' gitmek için biçilmiş kaftan olduğu görüşünde. Yeniden yapılanma çabaları içinde olan ABD'li üreticiler ise yeni ve çevreci araç üretmek için adeta gece gündüz çalışıyor.
Bugüne kadar devasa boyutlu ve büyük hacimli motorlu SUV'larla yolculuk eden Amerikalılar artık Avrupalılar gibi küçük otomobile binecek.