Evlerimizde kullandığımız birçok eşya baz istasyonlarından daha tehlikeli çıktı.

Günlük hayatta kullanılan ve elektromanyetik yayan diğer aletler de sağlığı tehdit ediyor..Baz istasyonlarının tehlikeleri gündemden düşmezken uzmanlar evlerdeki tehditlere de dikkat çekti. Buna göre evlerde gündelik işlerde kullanılan aletlerin çoğu yaydıkları elektromanyetik alan şiddetleri ile baz istasyonlarını solladı. BTK yönetmeliğine göre Türkiye`de baz istasyonları 10 V/m şiddeti ile yayın yapıyor. Buna rağmen Yargıtay son aldığı kararla baz istasyonlarının insan sağlığına zararlı olduğunu, bu nedenle şehir dışlarına taşınması gerektiğini kaydetti.

İKİNCİ SIRADA SU ISITICISI VAR
 Uzmanlar ise baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik alan şiddeti ile evlerde kullanılan basit eşyaların şiddetini karşılaştırma yoluna gitti. Bilimsel raporlardan derlenen bilgilere göre özellikle kış aylarında sıklıkla kullanılan elektrikli battaniye 250 V/m şiddet ile baz istasyonunun 25 katı tehlike içeriyor. Tehlike sinyali veren ev cihazlarında elektrikli battaniyeden sonra ikinci sırayı 130 V/m ile su ısıtıcısı alıyor. Müzik seti 90, buzdolabı, ütü 60, ekmek kızartma makinesi ve saç kurutma makinesi de 40 V/m şiddetinde akım yayıyor.

ÖLÜMCÜL HASTALIKLAR
Evde bulunan birçok araç gereç aslında sağlığımızı tehdit ediyor. Uzmanlara göre beynimiz en iletken ortam. Elektrikli eşyaların çoğu sinir sistemiyle ilgili hastalıklara neden oluyor. Alzheimer ve beyin tümörü riskini 2.5 kat artırıyor. Elektromanyetik dalgalar erkeklerde prostat kanserine, kadınlarda ise meme kanserine yol açıyor. Tüm hücrelerin, içiyle dışı arasında bir potansiyel fark var. Manyetik alan bunların bazılarını değiştiriyor. Bu durumda bazı hücreler etkilenebiliyor ve ters çalışmaya başlıyor. Bu
bozukluk aşırı olduğunda lösemiye neden olabiliyor.

Anne adayları DİKKAT
1500 kadın üzerinde yapılan araştırmalarda elektrikli battaniye kullanan kadınlarda kullanmayanlara göre düşük vakasının arttığı ortaya çıktı. Elektrikle ısıtılan veya elektrikli battaniyeli yatağa girmeden önce kapatma işlemi düğmeden değil, duvardaki prizden fişi çekmek suretiyle yapılmalıdır. Aksi takdirde battaniye çalışmasa bile fiş takılı iken elektrik alan üretmeye devam edecektir.