Bir Türk firmasının ürettiği kendi kendini temizleyen, mikrop barındırmayan, koku gideren ve UV ışınlarını engelleyen perde "Green Guard"ın, özellikle yurt dışından büyük ilgi gördüğü bildirildi.


20090122043330perdeba9 - Kendi kendini temizleyen perde

Elvin Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Canan Sönmez Canik, AA muhabirine, Orta Doğu Teknik Üniversitesi işbirliği ve TÜBİTAK katkılarıyla geliştirilen perdenin, dünyada ilk defa nano teknolojiyi kullanılarak üretildiğini vurgulayarak, perdenin çay, yağ, şarap gibi organik lekeleri zaman içinde kendi kendine yok ettiğini söyledi.

"Yeşil koruma" anlamına gelen "Green Guard"ın, UV ışınlarını engelleme, mikrop barındırmama, kendi kendini temizleme, asılı olduğu mekanı kötü kokulardan arındırma gibi birçok işleve sahip olduğunu kaydeden Canik, bu özelliklerin, ürünün katma değerini artırma açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.

Canik, "Green Guard"ın, dünyanın geleceğiyle ilgili önemli bir çalışma olduğunu ve tekstil sektöründe dünyada bir ilk olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Susuzluğun insanoğlunu tehdit ettiği bir dönemde, ürüne katma değer sağlayacak özellikler geliştirirken, bu tehdidi göz ardı edemezdik. Küresel ısınma neticesinde gelecek nesilleri büyük tehlikeler bekliyor. Buna bir çözüm bulmak amacıyla yola çıktık ve Green Guard'ı ürettik. Perdemiz, küresel ısınmada su kıtlığı da düşünülürse kullanım suyu ihtiyacını azalttığı için son derece çevreci bir ürün."