Sony, “Mofiria” adını verdiği teknolojiyle güvenlik çıtasını bir basamak üste taşıyor.


20090203104142299738ba7 - Sony damardan tanıyacak

Bugüne kadar parmak izi tanıma mobil cihazlardaki en etkin güvenlik yöntemi olarak kullanılıyordu. Sony tarafından geliştirilen damar tanıma teknolojisi ise bilim kurgu filmlerinden fırlamışcasına bir yenilik sunuyor.

Firmaların mobil cihazlarda güçlü güvenlik çözümleri üretme çalışmaları parmak izi ve yüz tanıma sistemleri üzerinde yoğunlaşırken, Sony çok daha hızlı, daha güvenilir damar tanıma yöntemini duyurdu.

Taşınabilir bilgisayarlar, cep telefonları ve diğer mobil cihazlara entegrasyonu oldukça kolay ve küçük olam modül olan “Mofiria”, kimlik doğrulama işlemini kişinin parmaklarındaki damar haritasını kontrol ederek gerçekleştiriyor.

Yapılan araştırmalar, kişiden kişiye, hatta aynı kişiye ait parmaklar arasında bile farklılık gösteren damar haritalarının yıllarca değişmeden aynı kaldığını gösteriyor. Mevcut biyometrik doğrulama sistemlerine göre çok daha hızlı olarak çalışan Mofiria, parmağın bir tarafından kızılötesi ile aydınlatılan damarları karşı taraftan CMOS algılayıcı ile görüntüleyerek çalışıyor. Sistem parmaktan alınan görüntüyle çıkarılan damar haritasını hafızasında saklıyor ve bir sonraki denemede aldığı görüntüyle karşılaştırarak kimlik tespiti yapıyor.