Hepi topu 15 yıllık bir geçmişi olan cep telefonu mesajları, yakın geleceğin en çok tercih edilen iletişim aracı olarak, onbin yıllık "konuşma"nın yerini alabilir!

fft17 mf187808 - Mesajın önlenemez yükselişi

"Mobile Messaging Futures 2009-2013" isimli, mobil piyasalarının yakın geleceğini analiz eden ve tahminlerde bulunan rapor, üçüncü piyasa araştırmasında mobil mesajlaşmayı ve bu alanın önümüzdeki yıllarda geleceği konu aldı. Rapora bakılacak olursa, 2. nesil GSM şebekesiyle ortaya çıkan ve hepi topu 15 yıllık bir geçmişi olan cep telefonu mesajlarının, binyıllarca uğraşarak geliştirdiğimiz "konuşma"nın yerini alacak bir potansiyeli var!
Araştırma sonuçları, mobil piyasadaki en nefis, en leziz gelir kapısının mesajlaşma olduğu yönünde. Dünyanın hemen her ülkesinde "önlenemez bir yükselişe" geçen mesajlaşma miktarının, önümüzdeki 6 yıl içerisinde acımasızca büyümeye devam edeceği, bu esnada da operatörlere rüya gibi kazançlar sağlayacağı öngörülüyor. Tahminler, 2013 yılında, operatörlerin sesli arama dışındaki gelirlerinin yüzde 60'ını, genel kârlarının ise yüzde 17'sini çeşitli mesajlardan (MMS, sesli mesaj vBulletin.), yüzde 9'unu ise sadece metin mesajlarından elde edeceği yönünde.
Amerika'da ve Asya Pasifik bölgesinde fantastik boyutlara ulaşan mesajlaşmanın, önümüzdeki beş yıl içerisinde her yıl 20 milyar dolar değer kazanacağı da tahmin ediliyor.