Dünyanın en popüler video sitelerinden YouTube ile Universal Music şirketinin ortak yapacakları web sitenin, internet müzik piyasasında ses getireceği konuşuluyor...


Google’ın sahip olduğu YouTube ve Universal Müzik ortak bir işbirliği yapma planı içinde…

Elde edilen bilgilere göre yeni ve çok özel bir site tasarlanarak müzik kliplerinin yayını hedefleniyor.

Amerikan New York Times gazetesinde yayınlanan habere göre anlaşmanın detayları hala taraflar arasında tartışılıyor ve henüz net olarak bilinmiyor.

YouTube bünyesi içinde en çok izlenen videoların müzik klipleri olduğu ancak YouTube’ın bundan yeteri ölçüde maddi gelir kazanamadığı yönünde fikirler mevcut. Konuyla ilgili direkt
resmi açıklama yapmaktan kaçınan YouTube yetkilileri, tek açıklama olarak, her zaman müzik sektörü ile işbirliğine sıcak yaptıklarını belirttiler.

Birçok büyük müzik firması, YouTube ile 2006 ve 2007 yılında yaptıkları anlaşmaları gözden geçirmek ve geliştirmek için başvuru yapmasına rağmen herhangi bir sonuç alamıyor. Müzik sektöründen uzmanlara göre daha önceden yapılan anlaşmalar neticesinde şirketler, yayınlanan her klibin izlenme sayısı başına çok cüzzi bir meblağ kazanıyor.
Son dönemde YouTube, Amazon.com ve Apple’ın sahip olduğu iTunes ile işbirliğine girmiş ve yayınlanan bazı kliplerin satın alınabilmesi için sayfalarına kısayollar eklemişti.

Sony Müzik ise geçtiğimiz yıl YouTube ile olan anlaşmasını yenilemiş, ancak diğer şirketlerden Universal Music ve EMI eski anlaşmaları kullanmaya devam ettirmişti.

Geçtiğimiz Aralık ayında ise Warner Music Group , YouTube bünyesindeki tüm videolarını geri çekmiş ve açıklama olarak da anlaşma şartlarının artistler, şarkı sözü yazarları ve yayıncılar için iyi bir yönde olmadığını belirtmişti.
YouTube ve Universal Music’in ortak yapacakları yeni sitede ise sadece klipler değil, müzisyenlerin diğer içeriklerinin de paylaşılıp satışının yapılabilineceği bir sistem kurulması planlanıyor.