Kaspersky Lab, kullanıcıları Kido solucanının gelişmiş versiyonuna karşı uyarıyor

fft17 mf198505 - Kido solucanına dikkat!

Güvenli içerik yönetim sistemlerinin lider geliştiricisi Kaspersky Lab, Türk kullanıcılarını Kido zararlı programının gelişmiş versiyonuna karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Yeni virüs tehdidinden Kaspersky Lab kullananlar ise etkilenmiyor.
Güvenlik içerik yönetim çözümlerinin geliştirilmesinde önde gelen yazılım devi Kaspersky Lab, Kido zararlı programının gelişmiş bir versiyonunu tespit etti. Önceki versiyonlarına kıyasla yeni versiyonun Truva atı aktivitelerini artırdığı belirtildi.
Net-Worm.Win32.Kido.ip, Net-Worm.Win32.Kido.iq ve Kido’nun diğer türlerinin bulaştığı makinelerde antivirüs programları düzgün şekilde çalışmıyor. Zararlı programın yeni versiyonunun güncellemeleri yüklemek için bağlantıya geçtiği alan adı sayısını da belirgin şekilde 250’den 50 bine yükselttiği görülüyor.
Kido’nun yeni versiyonunu henüz bulaşıcı bir tehdit olarak görmediğini belirten Kaspersky Lab kıdemli antivirüs uzmanı Vitaly Kamluk, “Yine de Kido’nun eski versiyonları yerlerini bu en son sürüm ile değiştirirlerse, bu durum zararlı yazılımları oluşturanlarla mücadele eden insanların hayatını oldukça zorlaştırabilir” dedi.

Kaspersky Lab kullananlar güvendi
Zararlı faaliyetleri ilk kez Kasım 2008’de tespit edilen Kido solucanı, Truva atı indirme özelliği sayesinde bulaştığı bilgisayarlara başka zararlı yazılımların da bulaşmasına neden oluyor.
7 Mart Cumartesi günü Kido ve versiyonlarını içeren kayıtları antivirüs Kaspersky Lab veritabanına eklendi. Tüm kullanıcılara ilgili işletim sistemi güncellemesini yüklemelerini tavsiye eden