Teknolojide baş döndürücü gelişmeler sürüyor. Bu, en somut şekilde pazara sunulan yeni ürünlerle kendini gösteriyor. İşte son teknolojik ürünler...

fft20 mf196380 - En teknolojik ürünler...

Hızlı şarj özellikli Sony Walkman

Sony'nin yeni Walkman W-serisi MP3 çaları, oldukça basit ve ekran içermeyen bir ürün. 2 GB dahili depolama alanına sahip olan 70 dolar fiyatlı MP3 çalarda yer alan şarjlı batarya sayesinde 12 saat kesintisiz müzik dinlenebiliyor. Tamamen bir kulaklığı andıran MP3 çalar koşucular için uygun görünüyor. Kullanmadığınız zamanlarda boyuna asabilir ya da özel ayağına yerleştirebilirsiniz. İki parça manyetik biçimde birbirine tutunabiliyor. En ilgi çeken yanı, hızlı şarj özelliği olarak gözüküyor. Öyle ki, 3 dakikalık şarj sonrasında 90 dakika müzik dinlemek mümkün olabiliyor. 30 dakika şarj sonrasındaysa 12 saat müzik dinlemek mümkün.


fft20 mf196382 - En teknolojik ürünler...


Samsung’dan projektör telefon

Bir yeni ürün de Samsung’tan geldi. Hem telefon, hem projeksiyon olarak kullanılan bu alet Samsung Show W7900. Bu telefonla cebinizde her yerde kullanabileceğiniz bir projeksiyon aleti olmuş oluyor. 3.2 inç OLED ekrana sahip telefon, aynı zamanda 5 mp bir kamerayı barındırıyor. Ayrıca bu alet görüntüyü 50 inç kadar büyütebiliyor. Küçük şirket toplantıları ve arkadaşlar arası eğlence amaçlı olarak kullanılabilecek projektör, dokunmatik ekrana sahip. Samsung Show cep projeksiyonu TV özelliği de sunuyor. Böylece projeksiyon üzerinden TV izleme imkanına sahipsiniz. Ürüne dair çıkış tarihi ve fiyat bilgisi ise şu an için belli değil.

fft20 mf196384 - En teknolojik ürünler...


Dokunmatik kulaklık

Kablosuz Bluetooth kulaklıklar giderek küçülen boyutlarıyla tuşlarının da küçülmesine neden oluyor. İşte bu da Philips’in son ürünü Tapster’da kaçınmaya çalıştığı ana noktayı oluşturuyor. Philips Tapster kulaklıklar, dokunularak yönetiliyor. Bu özelliğiyle hafif bir vuruşla sesi ayarlayabilir ya da hafif bir dokunuşla gelen aramayı cevaplayabilirsiniz. Tapster Bluetooth 2.1+EDR A2DP, AVRCP, HSP ve HFP gibi protokolleri destekliyor. Yıl sonuna doğru piyasaya çıkması beklenen cihazın fiyatı, henüz kesinleşmedi. Yedi saat kesintisiz müzik dinleme-konuşma ve 150 saat bekleme süresine sahip.

fft20 mf196386 - En teknolojik ürünler...


Katlanabilen netbook Touchbook

Always Innovating şirketi, daha önce bir netbook’ta hiç görülmemiş bir tasarıma imza attı. Touch Book adı verilen bu bilgisayar, 8.9 ekrana sahip bir netbook olmasının yanında aynı zamanda ekranı ayrılarak tamamen bağımsız bir tablet bilgisayar olarak da kullanılıyor. 256 MB bellek, depolama için 8GB microSD kart ve 15 saatlik çalışma ömrü sunan iki adet pille gelen Touch Book’un WiFi kartı ve Bluetooth desteği de var. Şirket şimdiden ön siparişini aldığı Touch Book ürününü mayıs sonu veya haziran başı gibi piyasaya çıkartmayı planlıyor. Kırmızı ve gri renk seçenekleri bulunan cihazın sadece tablet bölümünü satın alırsanız 299 dolar, tamamını alırsanız 399 dolar ödemeniz gerekiyor.

fft20 mf196388 - En teknolojik ürünler...

LG’den çıkarabilir klavyeli telefon

LG'nin yeni cep telefonu LG Versa’nın en önemli özelliği, harici bir klavyeye sahip olması. Yani klavyeyi sürekli olarak kullanmıyorsanız çıkarabiliyorsunuz; cep telefonu bu nedenle ekstra bir klavyeyle birlikte satışa sunuldu. Bu telefonun özellikleri yanında ek donanımları da ilginç. Mesela bir aparat takıp telefonda üç boyutlu oyunlar oynayabiliyorsunuz. 3 inç büyüklüğünde dokunmatik ekrana sahip (240 x 480 piksel), Flash destekli HTML-tarayıcı, Bluetooth, 16 GB hafıza, MP3 çalar ve 2 Megapiksel kamera sunuyor. Visual Voice Mail özelliği ile gelen sesli mesajlar, arayıp kontrol etmenize gerek kalmadan anlık olarak ekranda beliriyor. LG Versa, 1 Mart’tan itibaren 250 dolar karşılığında Verizon'dan temin edilebiliyor. Telefonunun Türkiye'de ne zaman sunulacağı henüz belli değil.

fft20 mf196390 - En teknolojik ürünler...


64 GB kapasiteli flash bellek

SanDisk, SanDisk USB Flaş bellek ailesini tanıttı. SanDisk Ultra Backup USB taşınabilir flaş belleği, şirketin yeni SanDisk Ultra USB ürün zincirinin ilkini oluşturuyor. Yeni SanDisk Ultra Backup USB Flaş Bellek, hiçbir kablo ya da karmaşık yazılım yüklemeleri gerektirmeksizin son derece kolay bir yolla dijital dosyaları koruma altına alarak yedekleme çözümü getiriyor. 64 GB’a kadar kapasiteye sahip SanDisk Ultra Backup USB Flaş Bellek, bilgisayar kullanıcılarının fotoğraflarını, müzik parçalarını, videolarını, kişisel ya da kurumsal belgelerini ve her türlü dijital dosyasını tek bir tuşa dokunarak korumalarını sağlayacak şekilde tasarlanmış. İlk olarak Nisan 2009’da piyasaya sunulacak olan flash bellekler 40 dolardan satılacak.

fft20 mf196392 - En teknolojik ürünler...


Amazon’dan yeni kitap okuyucu

Dünyanın en büyük kitapçısı Amazon, yeni e-kitap görüntüleyici Amazon Kindle 2’yi tanıttı. Üzerinde 3G'yi destekleyen teknoloji ile gelen Kindle 2 ile artık istediğiniz kitap veya gazeteyi indirmek için bir bilgisayara ihtiyacınız kalmıyor. Arttırılan pil süresi ile iki haftaya kadar şarj etmeden kullanabilen Kindle 2'nin 2 GB'lık iç belleğine bin 500'den fazla kitap rahatlıkla sığabiliyor. ABD’de 359 dolardan satışa çıkacak olan bu bilgisayar Kindle'a bir şeyler atmanıza artık gerek olmasa da atmanız mümkün: PDF dosyalarını ve müzikleri Kindle'a gönderebilirsiniz. Kindle 2, şu sıralarda ABD'deki Amazon.com'da satışta. Siyah-beyaz ekrana sahip olan yeni Kindle’ın üzerinde klavyesi ve kablosuz ağ desteği mevcut.

fft20 mf196394 - En teknolojik ürünler...


Geniş ekranlı sportif kol saati

Son yıllarda yıldızı parlayan geniş ekranlar; bilgisayar, ev sinema sistemleri, cep telefonları derken şimdi de kol saatlerinde kullanılıyor. Timex, bilgilerin geniş ekranda daha iyi gözükebileceğine karar vererek yola çıktığı multi-fonksiyonlu "Timex Expedition WS4" modelini tanıttı. Pek çok özelliği bir arada sunan saat, dağcılık veya extreme sporlarla ilgilenenler için vazgeçilmez olabilir. İçerdiği özellikler olan; pusula, barometre (basınç ölçer), altimetre (yükseklik ölçer), kronograf (zaman kaydedici) ve termometre bilgilerinin her biri geniş ekrandan okunabiliyor. Kol saatinin satışa çıkışı mayıs ayında gerçekleşecek ve fiyatı 199 dolar olacak.

Kaynak: Ekonomist Dergisi 10. sayı