WEB'de gezinirken sık kullanılanlara eklediğiniz sitelerin izini kaybetmemek zor bir iş olabilir. İşte sık kullanılanlar karışıklığına çözümler...


fft17 mf200947 - Sık kullanılanlarınızı organize edin
WEB'de gezinirken sık kullanılanlara eklediğiniz sitelerin izini kaybetmemek zor bir iş olabilir, özellikle birden fazla tarayıcı kullanıyorsanız. Sık kullanılanlarınızı özel konulu klasörlere gruplayabilirsiniz, ama yine de istediğiniz siteyi bulmak için uzun listelerde gezinmek zorunda kalacaksınız. Bu sorun için kullanışlı bir çözüm Bookmark Buddy'dir. Bu program tek bir arayüz içinden binlerce kayıtlı siteyi organize etmenize imkân tanır. Bütün sık kullanılanlarınızı kategorilerde ve alt kategorilerde sıralayarak her birine yalnızca üç hızlı tıklamayla erişebilir, ya da daha önemsiz siteleri bulmak için arama özelliğini kullanabilirsiniz, www.bookmarkbuddy. net adresinden indirilebilen bu küçük program 30 gün boyunca ücretsiz kullanılabiliyor, daha sonra ise 29.95 dolar karşılığında satın almanız gerekiyor. Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera dâhil olmak üzere bütün önemli internettarayıcılarla çalışıyor.

1) Program kurulduktan sonra karşınıza Bookmark Buddy Tercihler ekranı gelecek. Bookmark Lists sekmesinden sık kullanılan sitelerinizi ana internet tarayıcınızdan alabilirsiniz. Sık kullanılanlar listenize vermek istediğiniz ismi yazın, sonra da Import düğmesine tıklayın.

2) Şimdi Import Bookmark Collection kutusu görünecektir. Açılan Format menüsünden sık kullanılanlarınızı almak istediğiniz internet tarayıcıyı, ayrıca bilgisayarı paylaşıyorsanız kullanıcıyı/profili seçin. Destination menüsünde doğru listenin seçili olduğundan emin olun ve sitelerinizin alfabetik olarak listelenmesini istiyorsanız. Sort alphabetically seçeneğini seçin. Import (Al) düğmesine tıklayın, sonra Apply'a tıklayın.

3) Sonra, Browsers sekmesine tıklayın. Burada Bookmark Buddy'yi ilave internet tarayıcılarla çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Add (Ekle) düğmesine tıklayın, ardından sabit diskinizde Program Files klasörünü açın (genellikle Bilgisayarım/Yerel Disk [O] içindedir). Kullanmak istediğiniz internet tarayıcının program dosyasını, örneğin firefox.exe'yi bulun ve onu listeye eklemek için Open'a tıklayın. Onaylamak için Apply'a tıklayın.

4) Bookmark Buddy'nin çalışma şeklini değiştirmek için Behavior (davranış) sekmesine tıklayın. Örneğin, sık kullanılanları başlıklarına bir kere tıklandığında açılacak şekilde ayarlayabilir, varsayılan olarak yeni bir pencerede açılmalarını sağlayabilir ve internette gezinirken programın kompakt bir halini diğer pencerelerin önünde tutabilirsiniz. İstediğiniz seçenekleri seçtiğiniz zaman Apply'a tıklayın.

5) Sonra, Hot Keys sekmesine tıklayın. Burada klavyenizdeki ilgili tuşlara basarak Bookmark Buddy'yi başlatmak, yeni sık kullanılanlar açmak ya da giriş formlarını doldurmak için tuşlar ayarlayabilirsiniz. Programın varsayılan kısayol tuşlarını kullanmayı tercih ediyorsanız, Set Defaults düğmesine tıklayın. Onaylamak için yine Apply'a tıklayın.

6) Preferences'da son olarak programın görünümünü değiştirmenize imkân tanıyan Presentation sekmesine tıklayın. Sunulmuş seçeneklerden pencere stilini ve renklerini ve standart ya da özel bir punto seçin. Son kaç gün içinde ziyaret edilmiş sık kullanılanların vurgulanacağını ve SmartFolders'ınızdaki (Akıllı Klasörler) sitelerin sayısını belirleyin. Onaylamak ve Preferences panelini kapatmak için Done'a tıklayın.

7) Şimdi organize etme modundaki Bookmark Buddy ana penceresine geri döneceksiniz. Burada sık kullanılan sitelerinizin hepsini kategoriye ve alt kategoriye göre görüntüleyebilirsiniz. Bir siteyi farklı bir alt kategoriye taşımak için onu sürükleyip yeni yerine bırakmanız yeterlidir. Alternatif olarak sitenin ismini vurgulayın, Edit (Düzenle) menüsüne tıklayın ve Mark selected Bookmark'ı seçin. Siteyi taşımak istediğiniz alt kategoriye tıklayın, yeniden Edit menüsüne tıklayın ve Move marked Bookmark'ı seçin. İlgili kutuların altındaki New seçeneklerini tıklayarak yeni kategoriler ve alt kategoriler de oluşturabilir, ya da Delete'e tıklayarak siteleri silerbilirsiniz. Sık kullanılanlardan bir siteyi açmak için ismine çift tıklamanız yeterlidir.

8) Sık kullanılanlardan sitelerinizi kimsenin erişememesi için şifreyle korumak istiyorsanız File menüsüne tıklayın ve Encryption Options'ı seçin. Kutu göründüğü zaman 'Entire bookmark list'i seçin, sonra bir şifreyi yazın ve bir kere daha yazıp OK'e tıklayın.

9) Bookmark Buddy'yi bir süre kullandıktan sonra, sık sık ve son zamanlarda ziyaret edilmiş siteleri anında erişim için kaydeden SmartFolders özelliğinden yararlanabileceksiniz. Categories listesinin en üstüne gidin, sonra mevcut seçenekleri görüntülemek için SmartFolders'a tıklayın. Sık Kullanılanlarınızı pencerenin en altındaki Find kutusuna bir sorgu yazarak ve gözlük ikonuna tıklayarak da arayabilirsiniz.