AMD'den Intel'e çok ağır suçlama!

AMD - Intel savaşı sertleşiyor: AMD'nin son açıklamaları yenilir yutulur türden değil.

Intel'in konuyla ilgili açıklamalarına AMD cephesinden resmi yanıtı firma yetkililerinden biri değil, doğrudan şirketin avukatından geldi. Üstelik AMD'nin avukatlarından Harry Wolin düşüncelerini ifade ederken sözünü hiç sakınmadı: "Bizim var olmamızı istediklerine inanmıyorum. Bence kesinlikle bizim yok olmamızı istiyorlar. Kendi mükemmel dünyalarında biz zaten var olmamalıyız. Hükümetle özel anlaşmaları var ve hala endüstrinin tekelcilik pastasından karlarını almaya devam ediyorlar".
Daha öne Intel adına AMD hakkında yorum yapan Justin Rattner, rakiplerinin yok olduğunu görmenin, eski bir iş arkadaşını kaybetmeye benzediğini söylemişti. AMD'nin son açıklaması üzerine Intel sözcüsü Chuck Mulloy da benzer ifadeler kullandı: "Bizimle konuşmaya çalışmaları güzel bir gelişme. AMD bizim yaklaşık 40 yıldır rakibimiz. Bu olay AMD'nin yok olmasıyla ilgili değil. Biz sadece AMD'nin lisans anlaşmasındaki şartlara uymasını istiyoruz".
Tüm bu tartışmaların sebebi olan x86 işlemcileri üreten üç firma bulunuyor; Intel, AMD ve VIA. Şu anda kullanılan tüm bilgisayarların çok büyük bir kısmında kullanılan x86 işlemci pazarında Via çok sınırlı bir kitleye hitap ettiği için Intel'in tek gerçek rakibi olarak AMD görüüyor.