Neredeyse tüm tarayıcıları hack'lediler.

Hacker yarışması kısa sürdü: Neredeyese tüm tarayıcılar hack'lendi; ama bir tanesi çok kolay oldu.

Zeo Day Initiative'in her yıl düzenlediği hacker yarışmasının yıldızı yine değişmedi. Geçtiğimiz yıl Safari'yi hack eden Charlie Miller, bu yıl yine gözünü Apple'ın tarayıcısını diktiğini önceden açıklamıştı. Ve Miller sözünü tuttu. Yarışma başladıktan çok kısa bir süre sonra (yaklaşık 10 saniye) daha önceden keşfettiği bir yöntem ile MacBook üzerinde çalışan Safari'yi hack ederek sistemi ele geçirmeyi başardı. Bu sayede Miller hem 5000 dolarlık ödülü, hem de yarışmada kullandığı MacBook'u kazanmış oldu.

Miller'dan kısa süre sonra Nils adını kullanan başka bir hacker, yine Safari'yi bu kez farklı bir açığı kullanarak hack etmeyi başardı. Günün devamında Firefox ve Internet Explorer 8'i de hack'lemeyi başaran Nils evine, her tarayıcı için 5000 dolar, yani toplam 15000 dolar ile döndü.

Yarışma kuralı gereği hacker'lar keşfettikleri açıkları kullanmayacaklarını taahhüt eden bir belge imzalıyorlar ve kullandıkları açıklar hakkında üreticilere bilgi veriyorlar. İşin en ilginç yanı ise, para ödülünün yanı sıra güvensiz olduğunu ispatladıkları bilgisayarların da sahibi olmaları.