Bekleme modunda elektrik tüketmeye son !

Enerji yeterliliği ve yeşil enerji üzerine araştırmalar yapan İspanyol bir firma, elektronik cihazların bekleme konumunda tükettikleri enerjiyi sıfıra indirecek bir aygıt geliştirdiğini duyurdu.

Bekleme modunda bırakılan elektronik eşyalar, hem cebe hem de çevreye zarar veriyor. Bu soruna çözüm geliştiren bir İspanyol firması, bekleme modundaki elektronik eşyaları otomatik olarak kapatan bir cihaz icat etti.

Televizyon, müzik seti, uydu alıcısı, gibi gündelik yaşamda sürekli kullandığımız elektronik cihazları”Stand-by” yani bekleme modunda tutmak birçok insanın kolayına gidiyor, ancak bekleme modunda bırakılan elektronik eşyalar düşük bir miktarda da olsa elektrik harcamaya devam ediyor.
Gelişmiş ülkelerde hane içindeki toplam elektrik tüketiminin %12’sini oluşturan “bekleme modu” tüketimi, küresel ısınmaya yol açan karbondioksit salınımının 20 milyon tonunun kaynağı olarak gösteriliyor.
Kuruluş amacını tüm dünyadaki enerji israfını kontrol altına almak ve daha yeşil enerji kaynaklarını kullanıma sokmak olarak tanımlayan İspanyol “Good for you, good for the planet” isimli firma, geliştirdiğini açıkladığı bir aygıt sayesinde hem çevreye hem de elektrik faturalarına yararlı olabileceğini ifade ediyor. Pazarda bulunan bütün elektronik cihazlara entegre edilebileceği ifade edilen aygıt, üretim sürecinde, ya da daha sonrasında elektronik eşyalara entegre edilerek, cihazın bekleme konumuna girdiği zaman tükettiği enerji miktarını algılıyor ve onları otomatik olarak kapatıyor.
100%Off (%100 Kapalı) adı verilen aygıtı üretebilmek için ortak arayan firma, bu aygıtın karbondioksit salınımını %1, enerji tüketimini ise %12 seviyesinde düşüreceğini iddia ediyor.