Çoğu zaman mobil ürünleri yanımıza alıp dışarı çıktığımızda başımıza gelen bir durumdur bu. Şarj etmeyi unuttuğumuz için kısa sürede tükenen bataryalar da bizi mobil dünyanın nimetlerinden mahrum bırakır.

Ancak artık bu sorunun da çözümü bulunmak üzere. Arjantinli moda tasarımcısı Julieta Gayoso ise bu fikirle yola çıkıp akıllı ve tarz sahibi kıyafetler üretmeye başladı. Güneş enerjisiyle dolan panellerin yer aldığı kıyafetler "giyilebilir teknoloji"nin şık bir uygulandığı ürünler olarak piyasaya sürülmeye başlandı.

Reuters'e konuşan Gayoso, "Günümüzde teknoloji günden güne daha fazla taşınabilir hale geldi. Kablosuz bağlantı özgürlüğümüz var. Ama bataryalar tükendiğinde biz de bir kafese tıkılıp kalıyoruz. O zaman bu bize mobil enerjiye sahip olma fırsatı tanıyor. Hem de temiz bir yolla" ifadelerini kullandığı kreasyonunu internet üzerinde sergiliyor.

Kadın ve erkeklere ayrı ürünler hazırlayan modacı, pantolon ve ceketler başta olmak üzere ürünlere kablosuz kontrol edilebilen cihazları iliştiriyor ve güneş panelleri sayesinde de mobil cihazların şarj olabilmesine yarayan enerjiyi depoluyor.

2006 yılında başlayan projenin ilk ürünleri bu yılın başlarından itibaren kullanıcılarla buluşmaya başladı. Gayoso'nun ikinci koleksiyonu ise önümüzdeki yıldan itibaren çıkacak.