Sony, ürettiği yeni 3D Telepresence konferans sistemi ile uzaktan konferans görüşmelerini yüz yüze ve 3 boyutlu hale getirdi. Yeni sistem ile konferans görüşmeleri aynı ortamdaymış gibi yapılabilecek.


Sony, ürettiği yeni 3D Telepresence konferans sistemi ile uzaktan konferans görüşmelerini yüz yüze ve 3 boyutlu hale getirdi. Yeni sistem ile konferans görüşmeleri aynı ortamdaymış gibi yapılabilecek.
Sony firmasının yeni 3D Telepresence konferans sistemi Sony XG80’in lansman toplantısı Ankara Hilton Otel’de yapıldı.
Sony TelePresence Ürün Müdürü Okan Şengün, yeni sistemin bir devrim niteliği taşıdığını anlatarak artık konferans görüşmelerini yapan kişilerin sanki karşılıklı olarak görüştüğü hissini alacaklarını söyledi. Sistem ile kişilerin göz göze ve Full HD kalitesinde görüşme yapabileceklerini kaydeden Şengün, “Sony geliştirdiği yeni 3D Telepresence konferans cihazı ile kullanıcılarına kilometrelerce uzakta olsalar bile aynı odadaymış hissini yaşatıyorö dedi.
Diğer telepresence ürünlerinin sadece göz-kamera teması oluştururken, Sony’nin devrim niteliğindeki yeni 3D Telepresence cihazının, High definition teknolojisi ile birlikte göz göze teması sağlayarak aynı masada konuşma hissini verdiğini söyleyen Şengün, “Göz-Kamera Teması Yerine Göz-Göze İletişim. Bütün alternatif çözümlerde kamera, ekranlar arasında veya ekranların üstünde bulunur. Katılımcılar da yana veya yukarı bakarak karşısındaki kişiyle göz göze gelmeye çabalar. Sony 3D TelePresence ise patentli ‘Beamsplitter Teknolojisi’ sayesinde kamerayı katılımcıların göz seviyesine getiriyor. Böylece direkt göz göze kontağı sağlıyor" dedi.

-2 BOYUTLU EKRANLAR YERİNE 3 BOYUTLU PROJEKSİYONLAR-
Sony 3D TelePresence cihazı, katılımcıların ekranda yassı 2 boyutlu göründükleri geleneksel telepresence ürünlerinin aksine sunduğu oda çözümü ile uzaktaki katılımcıların görüntüsünü özel yansıtma teknolojisi zemini yardımı ile odaya dahil ediyor. Sony 3D TelePresence teknoloji yerine insan odaklı bir çözüm sunuyor. Ekranlardan oluşmuş bir duvar görünmezlik teknolojisi ile yeniden oluşturuluyor ve katılımcıların aynı odada bulunma hissini güçlendirerek birbirleri arasındaki iletişimi kuvvetlendiriyor.
Şengün, High Definition (HD) teknolojisinde dünya lideri olan Sony’nin, uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen görüntü kodlama ünitelerinin, tüm dünyadaki video konferans sistemleri ile rahatça kullanılabileceğine de işaret ederek sistemin geçmiş ve gelecekte üretilen ürünler ile uyumlu çalışabileceğini söyledi. Şengün, en büyük gerçeklik hissinin karşılıklı iki Sony Telepresence ürününde olacağını anacak Sony Telepresence sisteminin uzaktaki 2 boyutlu ekranlarla da mümkün olan en yüksek çözünürlükle çalışmaya imkan tanıdığını kaydetti.

-TEKNİK ELEMANA İHTİYAÇ DUYMADAN ÇALIŞMA FIRSATI-
Çoklu konferanslar gerçekleştirmek için geliştirilen Sony 3D Telepresence, değişik ihtiyaçları karşılamak üzere farklı seçenekler de sunuyor. Oda Çözümü tamamen özelleştirilebiliyor ve kullanıcılarına her türlü rahatlığı sağlayacak şekilde kuruluyor.
Şengün sistemin, kurulum ve kullanım açısından uygun fiyatlara yapıldığının da altını çizerken, kullanımının ise çok basit olması nedeniyle teknik elemana dahi ihtiyaç duyulmadığını söyledi. Sistemin her ışık düzeyinde çalışabildiğinin de altını çizen Şengün, sistemin alternatifinin olmadığını söyledi.
Şengün, Telepresence sistemlerinin satışının ise ekonomik krize karşın artış yaşadığını belirtirken, söz konusu artışın nedenini şirketlerin yolculuk masraflarını kısmak istemesine bağladı.