Iphone ve iPod touch üretici firması Apple, bu yıl içinde çıkacak olan yeni yazılımıyla iPhone ve iPod touch'a 100'ün üzerinde yeni özellik ekleneceğini açıkladı.

vg05jl - iPhone ve iPod touch'a 100 yeni özellik eklendi

Apple, iPhone ve iPod touch için geliştirdiği yazılımın tanıtımı öncesinde yeni yazılımın yıl içinde hizmete girebileceğini açıkladı. Özellikle iPhone kullanıcılarının uzun zamandır beklediği yenilikler arasında, kesme, kopyalama ve yapıştırma fonksiyonları, ana uygulamalarda dikey moddan yatay moda doğrudan geçiş, MMS aracılığıyla resim, konum bilgileri ve ses dosyaları yollama var. Diğer yeniliklerden bazıları şunlar: Apple'ın mail, takvim ve müzik uygulamalarında Spotlight'la arama, telefonu sallayarak şarkıların sırasını değiştirme, sesli mesaj kaydetme ve paylaşma.

Apple'ın merkezinde yazılım geliştiriciler ve basın mesuplarına yeni yazılımın bazı özellikleri tanıtıldı. Yazılımın geliştiricilere yönelik beta versiyonunun salı günü (24 Mart) sunulmasının ardından iPhone müşterilerine yönelik versiyon yazın piyasada olacak. Yazılımın ipod touch kullanıcılarına 9.95 dolardan satılacağı belirtiliyor.

Apple
, iPod ile sağladığı müşteri bağlılığını akıllı telefonuyla iş dünyasına girerek pekiştirmek istiyor. Geçen sene 13.7 milyon iPhone atılmıştı. Şu anda, aralarında iPod touch'ın da bulunduğu yaklaşık 30 milyon cihazda iPhone işletim sistemi kullanılıyor. Bu noktaya gelmeyi sağlayan faktörler arasında, diğer üreticilerin dikkatini de iPhone uygulamalarına çeken App Store (Apple'ın elektronik uygulamalar mağazası) gösteriliyor. Halen iPhone üzerinde çalışan uygulama sayısı 25 binin üzerinde. iPhone ve iPod touch kullanıcıları son sekiz ayda yaklaşık 800 milyon adet uygulama dosyası indirmiş durumda.

Ayrıca Apple şirketi tarafından yazılım geliştiricilerin kendi çalışmalarında kullanabilecekleri 1000'in üzerinde yeni API (yazılım programlama arayüzü) ve yazılım geliştirici uygulama (yeni içerik servisleri için üyelik satışı, oyunlar için yeni seviyeler, vs.) sunulmuş durumda.

Apple ayrıca, Bluetooth kullanan cihazlarda çalışan diğer uygulamaları otomatik olarak algılama özelliğini de sunuyor. Bu özellik, örneğin oyun oynayan kullanıcılara diğer oyuncular karşısında avantaj sağlıyor.

Yazılım geliştiriciler ayrıca uygulamalarını donanımla farklı biçimlerde birleştirebilecekler. Bu özellik, bir iPhone'un örneğin hoparlör için equalizer'a dönüştürülmesine olanak sağlamakta

iPhone'da harita ve yön belirleme işlevleri de artık daha ön planda olacak. Geliştiriciler ayrıca, Google harita servisini uygulamalarına gömebilecek ve iPod ya da ipod touch'la toplanan konum verileri kullanılarak yön belirlenebilecek.

Apple hisseleri 24.03.2009 salı günü öğleden sonra itibaren yüzde 2.6 değer kazanarak (2.49 dolar) 97.91 dolara yükseldi. Şirketin hissleri bu yıl şimdiye kadar yüzde 8'in üzerinde değer kazanmış durumda.