Lenovo'dan yeni üst seviye iş-bilgisayarları

Lenovo'nun profesyonellere özel sistemleri hem performası hem de fiyatıyla etkiliyor.

Lenovo iki yeni ThinkStation modeli tanıttı. D20 ve S20 ismindeki üst seviye modeller öncelikli olarak CAD ve 3D grafikerlere hitap ediyor.
Yüksek hesaplama gücü gerektiren görevlere hazırlıklı olması için yeni ThinkStation modelleri en yeni teknolojiyi sunuyor: İşlemci olarak Intel Xeon'un farklı sürümleri kullanılıyor. En düşük yapılandırmada çift çekirdekli Xeon E5502 (1,82 GHz) kullanılıyor. Şu an temin edilebilecek en hızlı işlemci ise dört çekirdekli Xeon W5580 (3,2 GHz).
İşte ThinkStation S20'de böyle bir Xeon işlemci kullanılıyor, D20'de ise bundan iki adet var. S20'de 12 GB, D20 de 96 GB sistem belleği mevcut. CAD ve 3D için gerekli grafik gücünü Nvidia Quadro-FX serisi veya ATI FirPro serisi ekran kartları sağlıyor.
Aynı işlemci ve ekran kartı gibi sabit disk veya optik sürücü de isteğe göre seçilebiliyor. S20'nin fiyatı 1000 dolar iken D20'nin fiyatı ise 1500 dolar. Temel yapılandırmadaki cihazların fiyatları hayret verici derecede düşük fakat 1060 vat'lık güç kaynağı alış sonrası maliyetlerde kendini fazlasıyla belli edecek.