Google, Çin'de ücretsiz müzik indirme servisi başlattı.

Google’ın Çin ofisi, 2008 yılı başında ortaklık yaptığı Top100.cn isimli internet firması üzerinden, Çin’de ücretsiz müzik indirme servisi başlattı. Firma, EMI, Sony, Warner ve Universal etiketli 350 bin şarkı Çin kullanıcılarına sunulacak.
Firmadan yapılan açıklamaya göre, başlangıç olarak 350 bin şarkı sunan servis, ilerleyen dönemlerde 1.1 milyon şarkı adedine ulaşacak.
Google'ın Çin ofisi yetkililerinden Lee Kai-Fu, "Çin'in Google'ı" olarak bilinen ve ülkenin en çok ziyaret edilen arama motoru Baidu.com'la rekabet için bu projenin başlatıldığını ve servisin muhtemelen sadece Çin'e özel olacağını belirtti.
Google'ın Çin'de bulunan rakipleri Sohu, Baidu ve Yahoo, geçtiğimiz günlerde Çin'in müzik endüstrisi tarafından *** arama servisleri nedeniyle dava edilmişti. Dava sebebi olaraksa, sonuçların yasal *** kaynaklarıyla birlikte, yasadışı *** indirme servislerini de adreslemesi gösterilmişti.
Uluslararası Fonografik Endüstrisi Federasyonu (International Federation of the Phonographic Industry) tarafından yayınlanan bir rapora göre, Çin'de verilen müzik servislerinde bulunan şarkıların %99'u yasadışı şekilde dağıtılıyor. Google'ın servisi ise, sadece anlaşma yaptığı prodüksiyon şirketleri tarafından sağlanan içeriği dağıtacak.

w143 - Google'dan Çin'e Özel Ücretsiz Müzik

ntvmsnbc.com