Brocade’in yeni hizmetiyle veri merkezlerinin işletme maliyetlerinde bir kaç milyarlık tasarruf sağlanabilecek.

Yeni Energy Efficiency Review hizmeti, şirketlere bütünsel değerlendirme ile uygun çözümler sunarak verimliliklerini yükseltmeye, maliyetlerini düşürmeye yardımcı oluyor.
Şirketlerinin IT ekipmanı satın almalarında, enerji verimliliği gittikçe önemli bir faktör olmaya başlıyor. Örneğin, araştırma şirketi IDC’nin değerlendirmelerine göre sadece sunucuları işletmek ve soğutmak için yılda 29 milyar dolar harcanıyor.

Bu doğrultuda, 2008 yılının sonunda Brocade tarafından gerçekleştirilmiş bir başka araştırmaya göre, Avrupa BT Yöneticilerinin % 44‘ü firmalarının genel operasyonel giderlerinin dörtte birini enerjide harcadıklarını söylüyorlar. Brocade bugün şirket bütçeleri üzerindeki baskıyı hafifletmeye ve genel enerji verimliliğinin artırılmasına yardımcı olan yeni bir hizmeti duyurdu. Brocade’in sunduğu bu Energy Efficiency Review (Enerji Verimliliğinin Değerlendirilme) hizmeti, kuruluşların veri merkezi ortamlarını optimize etmelerine ve maliyetlerini azaltmalarını sağlayacaktır.

Energy Efficiency Review hizmeti veri merkezi ortamını uçtan-uça görüntüleme imkanı yaratabilmek için tasarlanmıştır. Bir şirketin işletme giderlerini ve hizmetlerin güvenilirliğini etkiliyebilecek veri merkezinin tukettigi enerjiyi, soğutma kapasitesini, havalandırma sistemini ve çevresel faktörlerini değerlendiriyor. Değerlendirme tamamlandıktan sonra, Brocade şirketin destek ekibine enerji ve masraf açısından verimli olan son derece kullanışlı, iş-kritik veri merkezi geliştirmekte ve sürdürmekte yardımcı olacak kapsamlı bir rapor sağlamaktadır.

IDC'nin Program Direktörü, Claus Egge, bu konuda şunları söylüyor: “Bugünkü ekonomik durumda, enerji tüketimini ve genel masraflarını düşürmek isteyen şirketler altyapılarının her yönünü göz önünde bulundurmaları gerekiyor. BT altyapısını tek başına değerlendirmek artık mümkün değil. Soğutma, kablolama ve zemin tasarımı gibi yan sistemlerinin performansına çok dikkatli bir şekilde bakılması gerekiyor. Veri merkezi ortamını bütünsel bir şekilde inceleyerek, şirketler verimliliklerini ve bütçelerini önemli derecede artırabilirler”.

Brocade Global Hizmetlerinin Services Delivery bölümün sorumlu Müdürü Peter Schwaar, “günümüzde kullanılmakta olan veri merkezlerinin bir çoğu bundan 10 yıl önce tasarlanmıştır, ve talep büyüdükçe yeni, büyük miktarda güç tüketen ekipman ile donatılmıştır” diye konuştu. “ Maalesef bu ilk donanımların büyük kısmı modern, yoğun IT ekipmanlarının gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmamışlardır. Bazı durumlarda, artan talep ile başa çıkabilmek için kuruluşlar eski veri merkezlerini yeni güç kaynakları ve soğutma sistemlerle güçlendirmişlerdir. Ama hem fiziksel, hem de mali açıdan zaten aşırı bir sekilde kullanılan kaynaklara baskı uyguluyarak sorunu daha da zorlaştırıyorlar. Bu alanda Brocade şirketlere yardım sunmaya karar verdi.”

Brocade’in Energy Efficiency Review hizmeti koşullar üzerine kapsamlı bir rapor sağlayarak, işletme performansı etkileyebilecek herhangi bir sorunu veya hassas noktayı belirlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu hizmet dört-bölümlü bir pakette sunulmaktadır:
• Proje planlaması: deneyimli uzmanlar müşterilerle birlikte hedefleri belirliyerek stratejik bir proje planı geliştiriyorlar.
• Sirket Ziyareti: veri merkezi, çevresel kosulları ve genel planı detaylı olarak inceleniyor.
• Veri analizi ve rapor hazırlama hizmeti: şirket ziyaretinde toplanan bilgiler analize edildikten sonra veri merkezi ortamının değerlendirmesini (sıcaklık, nem, havalandırma verimliliği, kablolama..) ve çözüm önerileri içeren bir rapor oluşturuluyor.
• Sonuçların açıklanması: tüm sonuçlar şirketin destek ekibine sunulduktan sonra ayrıntılı olarak ele alınıyor.