Dünyanın lider teknoloji firmalarından Fujitsu, Avrupa’daki BT operasyonlarında, yüzde 100 sahibi olduğu Fujitsu Technology Solutions (FTS) ile yeni bir döneme yelken açtı. Dinamik Altyapılar stratejisiyle kurumlara yönetilebilir altyapılar ve yenilikçi teknolojiler sunan FTS, Avrupa’da Fujitsu markasının katma değerlerinin taşıyıcısı oluyor.
3 Nisan 2009, İstanbul – Bilişim endüstrisi yeni bir devin doğuşuna tanıklık ediyor. Japon Fujitsu Group’un, Avrupa’nın lider BT altyapı sağlayıcısı Fujitsu Siemens Computers’da Siemens’in %50 oranındaki hissesini 450 milyon Euro ödeyerek satın almasıyla başlayan dönüşüm tamamlandı. 1 Nisan 2009 itibarıyla şirketin unvanı Fujitsu Technology Solutions oldu.
EMEA bölgesinin lider BT şirketi Fujitsu Technology Solutions, bölgedeki 10 bine yakın çalışanı, 1000 mühendisi ve 6,6 milyar dolar cirosuyla Fujitsu Group’un küresel konumunu güçlendiriyor. Fujitsu Technology Solutions, IA (Intel Architecture) sunucu serisi PRIMERGY ve Fujitsu Group’taki tüm veri depolama ürünleri konusunda global bir sorumluluğu üstlendi.

Fujitsu Group’un küresel genişleme planları doğrultusunda gerçekleşen bu dönüşüm, bilişim endüstrisine yeni ufuklar açmaya aday görünüyor. Fujitsu Group, günümüzde elektronik devrelerden bilişim ve tüketici elektroniği ürünlerine kadar çok farklı segmentlerde üretim yapan ve hızla büyüyen bir Japon dünya devi olarak faaliyet gösteriyor. Merkezi Tokyo’da olan Fujitsu Group, geçen yıl 53,3 milyar doların üzerinde gelir ve 481 milyon dolar kar elde etti. Dünya çapında 167 bin çalışanı olan Fujitsu, Ar-Ge’ye yılda 2,5 milyar dolardan fazla bütçe ayırıyor.

“Küresel düşün, yerel çalış”
FTS’nin EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesindeki ağırlığına dikkat çeken Fujitsu Group Başkanı Kuniaki Nozoe “Fujitsu Technology Solutions, “Global Düşün, Yerel Çalış” felsefesini hayata geçirebilecek bir tür katalizatör, hızlandırıcı olarak Fujitsu Group içinde özel konuma sahiptir” ifadesini kullandı. Fujitsu Group, Avrupa ve Almanya’daki Ar-Ge yatırımlarına devam edecek. FTS’nin EMEA bölgesindeki yaygın müşteri tabanı da Fujitsu Group’un büyümesine çok önemli katkılarda bulunacak.

Dinamik Altyapılar ve Yenilikçi Ürünler
Avrupa’nın lider BT altyapı sağlayıcısı kimliğiyle Fujitsu Technology Solutions, Dinamik Altyapılar stratejisinin yanı sıra ürünlerindeki üstün tasarımı ve yenilikçi teknolojileriyle müşterilerine kapsamlı bir hizmet sunuyor.

Kasım 2008 itibarıyla Dinamik Altyapılar stratejisini açıklayan Fujitsu, bilgi işlem merkezleri ve ofisler için Yönetilebilir BT Altyapıları oluşturmaya yarayan ürün ve hizmetlere ağırlık vereceğini duyurmuştu. Fujitsu Technology Solutions bu stratejisini bir başka hizmet anlayışıyla bir adım daha öne taşıdı. FTS, kurumlar için gerekli BT ve ağ altyapısını bir servis olarak (as-a-Service) sunmaya başladı. Intel bazlı sunucular, yenilikçi donanımlar ve entegre ürünlerle müşteri ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılamayı hedefleyen FTS Avrupa’daki iddiasını geliştirerek sürdürüyor.