5 dakikada bir kitap. Kahve makinesi hızında kitap basan makine.

İstediğiniz kitabı kahve makinesinden kapuçino alır gibi birkaç dakika içinde alıp, okumaya başlamak kulağa hayal gibi mi geliyor? Bir daha düşünün.
İngiltere'de sadece bir tuşuna basmanız halinde birkaç dakika içinde istediğiniz kitabı hazırlayan ve dünya edebiyatını sıradan okuyucunun parmağının ucuna getiren Espresso Kitap Makinesi kullanımda.
Bu makine bir kapuçino hazırlama süresinde, bağlı olduğu muazzam veritabanında yer alan istediğiniz herhangi bir kitabı basıp, hazırlıyor.
kitap makine 1 - Kitap makinesi!
Dün Blackwell kitap zincirinin bir şubesinde okuyucuların hizmetine sunulan buluş, bulunması zor bir romanı aratma ve tükenmişse gelmesi için bekleme derdini ortadan kaldırıyor.

Makine ayrıca, henüz basılmamış eserlerini basılmış halde görmek ve sadece birkaç dakikada profesyonel bir şekilde bastırmak isteyen sabırsız yazarlar için de harika bir icat. Yazarların çalışmalarının içinde bulunduğu bir cd ile bu makinenin bulunduğu bir dükkana girmeleri yeterli.
Halihazırda, makinenin veritabanına 400 bin kitap yüklenmiş durumda. Londra'nın merkezindeki şubesine makinelerden bir tane satın alan Blackwell, yaza kadar 1 milyon kitabın basılmaya hazır olmasını umuyor.
BEŞ DAKİKADA BİR KİTAP
kitap makine 2 - Kitap makinesi!
Fotokopi ya da baskı makinesi görünümündeki makine, dakikada 105 sayfa basabiliyor. Başka bir deyişle bir kitabı aşağı yukarı beş dakikada hazırlıyor.
Blackwell'in amacı, müşterinin makineye bağlı bilgisayar ekranından katalogda istediği kitabı seçip, "Kitap Yap" butonuna basması ve istediği roman oluşturulurken izleme keyfini tatması.
'Kitap yapma' işleminin aşamaları şöyle: Önce kapak, ardından sayfalar basılıyor ve sıralanıyor. Sayfalar daha sonra sıkıştırılıyor ve yapıştırılıyor. Son olarak da sayfalar A4 ebatından kitap boyutuna getirilip, kapakla birleştiriliyor. Kitap hazır halde, makinenin yan tarafındaki bir boşluktan dışarı veriliyor.
Blackwell, makinenin, Amazon gibi internet üzerinden kitap satan firmalara karşı elini güçlendireceği düşüncesinde.
Telifsiz kitaplarda 300 sayfalık bir kitap 30 pounda satın alınabilecek. Diğerleri ise raflarda tükenmiş olması halinde aynı fiyata satılacak.