Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un üst yönetimi, sitenin kullanıcılarına daha fazla servis sağlayabilmesi için dış kaynaklı yazılımcıların sitede çalışma yapmasına izin verecek.

Dünyada milyonlarca kişiyi aynı platformda buluşturan sosyal paylaşım sitesi Facebook bundan sonra dış kaynaklı yazılımcılar tarafından geliştirilecek.
Facebook yönetimi, kullanıcıların daha fazla servisten yararlanabilmesi için şirket dışındaki yazılımcıların site üzerinde yeni servisler geliştirmesine izin verdiğini açıkladı.
Facebook yetkilisi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni servislerin geliştirilmesi için üçüncü parti (3G) uygulamaları konusunda tecrübeli firmaların seçileceğini söyledi.

ÜCRETSİZ OLACAK
Şu anda dünya çapında 200 milyondan fazla üyeye sahip olan Facebook, uygulamaya konacak yeni servislerle ilgili kullanıcılarından ücret talep etmeyeceğini açıkladı.
Site yönetimi, Facebook'a dışarıdan hizmet verecek olan yazılım şirketleri için bir bilgilendirme toplantısı düzenleneceğini kaydetti.

APP STORE ÖRNEĞİ

Apple, iPhone ile cep telefonu dünyasında devrim yaratmakla kalmadı, App Store ile binlerce kişiye iş imkanı sundu. iPhone kullanıcıları, çeşitli yazılım firmalarının geliştirdiği programları App Store sayesinde telefonlarına indirerek
iPhone'larını daha eğlenceli hale getiriyor.
Uzmanlara göre Facebook'un çeşitli yazılım şirketlerine böyle bir şans tanıması, milyonlarca üyesi olan sosyal paylaşım sitesinin bundan böyle daha daha fazla özellik barındıran bir site olması anlamına geliyor.