Avaya, Kurumsal İletişimde Yeni bir Çığır Açıyor. Avaya’nın yeni mimarisi Avaya Aura, kullanıcıları, uygulamaları ve sistemleri esnek bir şekilde birbirine bağlayarak iletişimi çok kolaylaştırıyor.
Avaya Aura™, karmaşık iletişim ağlarını basitleştirerek altyapı maliyetini düşürüyor; ofis içinde veya dışında bulunan çalışanların sese, videoya, mesajlara, varlık bilgisine (presence), web uygulamalarına ve daha fazlasına her an erişebilmelerini sağlıyor.
Bu yeni mimaride, SIP (Session Initiation Protocol) tabanlı ve açık standartlı olan Aura Session Manager, iletişim kontrolünü ve uygulama entegrasyonunu merkezileştirmektedir. Hizmetler, kullanıcıların nerede çalıştıklarından veya bağlı oldukları sistemin yeteneklerinden çok, gereksinimlerine bağlı olarak sağlanabilecektir.

Avaya Aura, bu zor ekonomik ortamda, maliyetleri düşürmeye yönelik önemli bir çözümdür. İşletmeler, varolan çok markalı cihaz ve yazılım ortamlarını koruyarak, Avaya Aura’yı kullanmaya başlayıp, yatırımlarını hızlı bir şekilde geri kazanabilir ve işletme çevikliği ile esnekliklerini artırabilirler.
Kurumlar Avaya Aura’yı kullanarak, Facebook ve Twitter gibi sosyal iletişim ortamları, kısa mesaj servisleri ve birebir iletişim gibi uygulamaları güvenli bir şekilde biraraya getirebilecekler.

Avaya Aura kurumlara:
• Yeni iletişim uygulamaları geliştirme ve bunları kullanıcılara en kısa sürede ulaştırma yeteneği,
• Çalışanların, bağlı oldukları yer ve sistemden bağımsız olarak, profillerine uygun özellikler ve uygulamalara erişimlerinin sağlanması,
• Çok markalı bir iletişim altyapısında dahi, merkezi yönetilen tek bir kurumsal numaralandırma planı, veri ağları üzerinden arama, en düşük maliyetli arama rotasını seçme, en uygun maliyetli yerden PSTN (Public Switched Network)’e erişim ile maliyetlerin azaltılması,
• Yerel uygulama sunucularının ortadan kaldırılması ve kurumun bütününde yazılım lisanslamasının esnek kullanımı,
• 250,000 kurumsal kullanıcıya ve 25,000 noktaya kadar büyüme yararları sağlamaktadır.
Avaya Türkiye Genel Müdürü Sinan Dumlu konuyla ilgili olarak “Avaya Aura işletmelere iş süreçlerini iyileştiren iletişim uygulamaları geliştirme ve devreye alma konusunda fayda sağlayarak, kurumsal iletişim yatırımlarında hızlı geri dönüşler sağlamaktadır. Bazı kurumların Avaya teknolojileri ile iletişim maliyetlerini %20 ila %80 oranında düşürdüklerini gördük. Avaya Aura bizi teknolojik olarak rekabetin daha da önüne geçirecek SIP temelli çığır açan bir iletişim çözümüdür.” açıklamasında bulundu.

IDC Kurumsal İletişim Altyapı Araştırma Yöneticisi Abner Germanow ise “TDM’den IP iletişime geçişte atılan her adımda, eski yapıdan yeniye geçişin oluşturacağı operasyonel faydaları irdelenmelidir. Durgunluk, iletişim karmaşasının ve maliyetinin azaltılmasını ticari bir gereksinime dönüştürmüştür.” şeklinde konuştu.

Avaya Aura, sektör lideri birleşik iletişim olanaklarını içeriyor:
• Avaya’nın önde gelen ses ve video telefon yazılımı olan Communication Manager, telefon özellikleri sunucusu haline gelerek, yıllardan beri geliştirilen tüm üstün telefon özelliklerini Session Manager’dan kontrol edilen bir SIP ortamı üzerinde sağlamaktadır.
• Presence (varlık) Servisleri, iletişim platformu içerisinde daha merkezi bir rol alarak, birden fazla kaynak ve üretici üzerinden alınan varlık (presence) bilgilerini birleştirecek, bir çalışanın veya bir çalışma grubunun durumu hakkında daha gerçekçi verebilecektir.
• Avaya Aura Branch Edition, şubelere Avaya Aura özelliklerini sağlayacak; bağımsız mağaza veya şubelerin SIP üzerinden merkeze entegre bir yapıda iletişim kurmalarına olanak tanıyacaktır.

Avaya Aura’ya Yönelik İlk Uygulama: Avaya Intelligent Customer Routing
Avaya ayrıca Avaya Aura™’da bulunan SIP temelli gelişmiş teknolojilerden yararlanan, ilk yeni çağrı merkezi çözümünü de duyurdu. Avaya Intelligent Customer Routing çözümüyle, çağrı merkezi işlemlerinde verimliliği artırıp, maliyetleri düşürerek, kurumlara müşteri deneyimlerini geliştirmelerinde yardımcı oluyor. Bu çözüm, SIP standartlarını kullanarak, müşteri ve müşteri ile ilgili önemli bilgilerin hızlı ve etkin bir şekilde yönlendirmesini yaparak, doğru müşteri temsilcisine veya uzmanına iletiyor.
Kurumlar, Intelligent Customer Routing’i kullanarak, müşteri temaslarını ve bilgilerini kolay ve etkin bir şekilde, müşteri temsilcilerine ve uzmanlarına, lokasyondan bağımsız olarak, yönlendirebiliyor. Bu özellik, hızlı ve akıllı “bekleme uygulamaları” (bir müşterinin doğru müşteri temsilcisini beklerken harcadığı zaman) ve daha pek çok faydalı yenilikleri beraberinde getiriyor.
Intelligent Customer Routing, müşterileri herhangi bir yerdeki en uygun müşteri temsilcisine yönlendirmenin yanısıra, müşteri bilgilerinin de daha güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlıyor. Bu özellik, temsilciye ulaşmak için geçen bekleme süresini azaltmakta, bir temsilciye ulaşıldığında tekrar bilgi talebi gereksinimini ortadan kaldırmakta, bekleme süresi uzadığında, müşteriye geri aranma seçeneği sunarak müşteri memnuniyetsizliklerinin giderilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca müşterinin profiline göre, kişiselleştirilen self-servis mesajlarının da iletilmesini sağlayabiliyor. Örneğin, arayan kişi, sıkça uçuş yapan bir kullanıcı olarak tanımlandığı takdirde, bekleme sırasında önceki seyahatleri, ilgi alanları veya sonraki seyahatlerine dayanan bilgiler alabiliyor.