Otobüs akaryakıt atölyelerine kurulan yeni bir sistemle tek merkezden araçların yakıt durumu kontrol edilebiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin otobüs akaryakıt atölyelerine kurduğu sistemle tek merkezden araçların yakıt durumunun kontrol edildiği bildirildi.
Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde hayata geçirilen Akaryakıt Takip Sistemi sayesinde, otobüslerin dolum yaptığı atölyelerin tanklarındaki yakıt miktarı ve hangi aracın ne kadar yakıt harcadığı tek merkezden anlık izlenebiliyor.
Adatepe, Çiğli, Gediz, İnciraltı, Mersinli ve Karşıyaka atölyelerindeki dolum istasyonlarında kurulan sistem aracılığıyla, araçların yanlış yakıt almaları da önleniyor.
ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, Akaryakıt Takip Sistemi'nin “kullanılan akaryakıtın kayıt altına alınması, akaryakıtla ilgili tasarrufun ölçülmesi ve tüketimin kontrol edilmesi” için geliştirildiğini ifade etti.

AKARYAKITTA TASARRUF SAĞLANDI
Akaryakıt Takip Sistemi kapsamında akaryakıtın tamamının depolanabileceği yeraltı tanklarının bulunduğunu belirten yetkililer, şunları kaydetti: “Pompalara yönlendirilen akaryakıt, tek bir veri tabanında toplanarak, kontrol ediliyor. Hangi aracın hangi atölyeden, hangi saatte ne kadar akaryakıt aldığını takip edilebiliyoruz. Tanklardaki doluluk durumu, bilgisayar ekranından izlenebiliyor. Günümüzde akaryakıt çok değerli ve ulaşılması güç bir madde. Akaryakıt tüketiminde savurganlık dönemi artık bitti. Bu sistem son 6 aydır devrede. Şu ana kadar yüzde 1.5-2 gibi bir tasarruf sağladık. Günlük tüketimi 130 bin litre olan bir kurumda bu çok ciddi bir rakamdır.”

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR
Sürücü, idaresindeki araçla akaryakıt almak için pompaya yanaştığında, aracı tanımlayan dijital kartı pompaya monte edilen okuyucuya gösteriyor. Karttaki verileri algılayan pompa, otomatik olarak araca kullandığı yakıt türünü dolduruyor.
Araca doldurulan yakıt türü ve miktarı, günü, saatiyle birlikte sistem tarafından dışarıdan müdahale edilemeyecek şekilde kayıt altına alınıyor. Yine aynı aracın ne kadar kilometre yaptığı, uydudan alınan verilerle takip ediliyor. Sisteme giren yetkili, hangi aracın ne kadar yakıtla kaç kilometre yol aldığını, sadece birkaç saniye içinde öğrenebiliyor.
Sistem sayesinde aylık tüketim istatistikleri de çıkarılıyor.