DARPA projesi Matrix'i kurguluyor.

Bilgisayar ortamına kopyalanarak yapay olarak yeniden yaratılan beyin projesinin sonucunu kestirmek pek de zor olmasa gerek.


ABD'nin savunma sistemlerine yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürüten DARPA'nın en popüler nimeti yüz milyonlarca kişiyi kapsayan internet olmuştu. Yeni hedef ise yapay beyinler. Rusların uzay yarışında Sputnik ile öne geçmesinin ardından 1958 yılında ABD ordusuna yönelik yeni teknolojileri geliştirmek için kurulan DARPA, bilgisayar ağı, hiper metin ve grafik kullanıcı arabirimi gibi pek çok yeniliği hayatımıza sokan kurum olma özelliğine de sahip. 3,2 milyar dolar bütçe ve 240 personelle çalışan kurumun son projesi, insan beynindeki bilgileri ve fonksiyonları aktarıp simüle edebilmek.

REPAIR (Reorganization and Plasticity to Accelerate Injury Recovery) adı verilen projede maymun beyninin çalışma sistemini bilgisayar ortamında modelleyerek incelemek. Kaydedilmek istenen veriler arasında öğrenme sistematiği, karar verme aşaması ve hedef belirlemedeki parametreler yer alıyor.
Elde edilecek bu verilerin paralel işlem yönteminde çalışacak karmaşık sistemlerin matematik analizlerinde kullanılacağı belirtiliyor. Bir diğer amaçsa beynin en azından belirli kısımlarını sonradan programlanmış plastik protezlerle değiştirmek ya da onarmak.

Bu verinin toplanmasına yönelik kullanılacak yöntemler arasında neler yer aldığı tam olarak açıklanmadı. Beynin bilgisayar ortamında canlandırılmasının ardından DARPA’nın hayalleri daha da ilginç bir boyuta doğru ilerliyor. İkinci adımda yaratılan yapay maymun beyninde oluşturulacak simülasyonlarda gerçek hayattaki tepkilerin aynısının verilmesi planlarıyor. Böylece duyu organları olmadan da hissetme ve harekete geçmek mümkün olacak.

Nöroloji dalındaki gelişmeler sayesinde beyne yollanan sinyallerle belirli işlemleri yaptırmak şu anda zaten mümkün. Ancak REPAIR projesinde beynin içindeki sinyallerin kodlarının çözülmesi sonucu yönlendirilmesi de hedefleniyor. Bu deneyde başarıya ulaşılırsa en başarılı uyarlamasını Matrix filminde gördüğümüz gerçek dünyada yaşadığını sanan kablolara bağlı beyinler de bir nebze gerçek olacak. Beyinler tarafından kontrol edilen makineler, bilgisayarlar ya da silahlar da aynı projenin doğal sonuçlarından biri olacak.