Microsoft, taşınabilir oyun konsolu düşünüyor

res4fz - Microsoft'tan Taşınabilir Oyun Konsolu

Oyun konsolu piyasasında kendine çabuk yer edinen Microsoft’un, Sony ve Nintendo gibi taşınabilir bir oyun konsolu geliştirmek üzere olduğu bildiriliyor. Xbox oyun konsolunun taşınabilir bir sürümü olacak olan ve isminin “Xplayer” olması beklenen konsol’un, müzik ve video özellikleriyle Apple’ın iPod ürününe karşı da güçlü bir rakip olması bekleniyor.

Dev yazılım şirketi Microsoft’un, yonga üreticisi Transmeta ile birlikte taşınabilir bir oyun konsolu üzerinde çalıştığı bildiriliyor. “Projeye yakın” kimliği belirsiz kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, olası taşınabilir konsolun arkasında, Microsoft’un yeni jenerasyon oyun konsolu olan Xbox 360’ın sistemini tasarlayan Greg Gibson bulunuyor. Microsoft konuyla ilgili görüşünü ‘dedikodular ve spekülasyonlar üzerinde yorum yapmıyoruz’ şeklinde değerlendirdi.

Microsoft daha önce pek çok kez Xbox’dan esinlenerek taşınabilir bir oyun konsolu yapma planlarının olduğunu çeşitli yerlerde belirtmişti. Konsol oyun sektöründeki hızlı büyümeye ve geçen sene piyasa girer girmez özellikle ABD’de büyük ilgi gören Xbox 360’ın başarısına ilaveten Sony ve Nintendo’nun piyasa sürdükleri taşınabilir oyun konsollarının popülaritesi, Microsoft’un bu sefer daha ciddi olmasının nedenleri arasında gösteriliyor. Projenin henüz başlangıç aşamasında bulunduğu belirtiliyor.

Duyumlara göre Microsoft hala aygıtın müzik teknolojisi ve müzik hizmetleri konusunda karara varamamış bulunuyor. Şirket belli bir süredir Apple’ın iTunes’una rakip olan MSN Music isimli bir hizmeti aracılığıyla kullanıcılara müzik indirme olanağı sağlıyor. Microsoft’un bu hizmetle entegre etmek istediği “Alexandria” kod isimli müzik çaları, geliştirilme aşamasında olduğu iddia edilen taşınabilir konsol ile birleştirebileceği düşünülüyor.


Tüm bu gelişmelerin yanında, dev yazılım şirketi geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada yüksek talep yüzünden stok sıkıntısı çeken Xbox 360 oyun konsolu için üretim artırımı yapacağını açıkladı. Microsoft, böyle bir karar almasındaki neden olarak, geçen hafta Sony’nin merakla beklenen PlayStation 3 oyun konsolunun gecikeceğini açıklamasından sonra ortaya çıkabilecek talebi gösterdi.