Rakamlar her zaman gerçeği söyler. Firmaların dizüstü satış rakamları düşme trendine girerken Netbook satışları durağan seyretmeye devam ediyor.

Netbook satış rakamları 2009 yılının ilk üç ayında geçtiğmiz yılın ilk üç ayına göre yüzde 25 arttı. Ama 2008 yılının son üç ayına göre düşüş göstermiş durumda. Küresel mali kriz Netbook satışlarının büyümesinin önüne geçti gibi gözüküyor. Piyasa lideri geçtiğimiz yıl içersinde olduğu gibi Acer firması.

Bu krizden en çok zararı alan firma Asus. Yüzde 47’lik düşüş trendinde olan firmanın yatırımlarının yıl sonuna doğru meyvesini vermesi bekleniyor. Geleneksel dizüstü pazarına baktığımızda geçtiğimiz yıl baz alındığında toplamda yüzde 19’luk bir gerileme söz konusu.

Satış rakamları durağan devam eden firmalar ise HP, Dell ve Acer. Bu firmalar yeni ürünlerini hazırlamaya başladılar. Eylül ayından itibaren birçok yeni model kullanıcıların beğenisine sunulacak. Tüm firmalar Ağustos ayında biteceği söylenen küresel mali krizin geçmesini bekliyor diyebiliriz.

netbook20satis20rakamlar1242370142 - Netbook ve Dizüstü Pazarı Tatilde

Geçtiğimiz yılın son aylarında Amerika da yapılan araştırmalara göre Netbook alan kullanıcılar bu cihazları ikinci bilgisayar olarak tercih ediyordu. Bu yılın ilk üç ayındaki satış rakamları bu araştırmaları yalanlar nitelikte. Bakalım Netbook’lar dizüstü pazarını etkilemeyecek diyenler şimdi ne söyleyecek.

Birde 11 ve 12 inç ekrana sahip Netbooklar piyasaya sürülmeyi bekliyor. Ve bu Netbook’ların çoğunda Dual Core Atom işlemci kullanılacak. Yani Netbook’ların ekran boyutları artarken performansları da artacak. Bakarsınız bu cihazlara bir de optik sürücü eklenir. İşte o zaman Netbook oldu size dizüstü.

Bizler ise gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Firmaların bu sıralar yeni ürün çıkartmakta zorlandığı ap açık ortada. Bizde yeni ürünleri dört gözle bekliyoruz. En çok merak ettiğim ürünler ise büyük ekranlı Netbook’lar.