76830926 - Organik güneş pili

Fatih Koleji öğrencileri Enes Güney ve Ahmet Raşit Yıldırım`ın `deniz süngeri`nin biyolojik yapısını örnek alarak yaptıkları organik güneş pili

Petrol gibi fosil enerji kaynaklarının sonunun gelmesi üzerine başlayan alternatif enerji kaynakları arayışında bulunan organik güneş pilleri, doğal yollardan üretiliyor. Bu piller güneşten alınan ısıyı elektrik enerjisine çeviriyor. Bu şekliyle çevreye zarar vermeden geri dönüşüm sağlanıyor. İki genç mucidin projesi ise deniz süngerini örnek alarak organik pillerin verimini yüzde 50 artırdı. Bilim adamlarının takdirini kazanan proje, deniz süngerinin silisik asidi silikota dönüştürmesi esasına dayanıyor. Bu sistem, çinko-oksit ve nano-tüpler vasıtasıyla organik güneş piline uygulandı. Proje ile geliştirilen pillerden halen piyasada kullanılan organik güneş pillerine oranla yüzde 50 daha çok verim alındı. ABD bilim jürisi, bu buluşu özellikle gelişmekte olan ülkeler için maliyeti düşük, verimi yüksek, ticari ve kolay üretilebilir buldu.

Genç mucitleri güneş pili projesinde rehber öğretmenleri Turan Tekin`le birlikte Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü destekledi. Yarışmaya Malzeme Mühendisliği kategorisinde katılan ve Intel ISEF özel ödülünü kazanan Enes ve Ahmet, 1.000 dolarlık ödülün de sahibi oldu. Dünyaca ünlü bilim yarışmasına 55 ülkeden 1.250 proje katıldı.