Bu da casus ansiklopedisi: Intellipedia

520461111111 - Bu da Casus Ansiklopedisi: Intellipedia

Bundan beş yıl önce kurulan online ansiklopedi Wikipedia, Amerikan istihbarat sistemine model oldu. Yüzlerce ajanın yönlendireceği 'Intellipedia’ ABD Başkanı’na da günlük rapor hazırlayacak

Amerikan istihbarat topluluğu online ansiklopedi 'Wikipedia’nın casuslara özel versiyonunu kullanıma sundu. Topluluk sözcülerine göre online ansiklopedi formatı Amerikan casus sisteminin geleceğinde anahtar rol oynayabilir.

Amerikan istihbaratının başındaki isim olan John Negroponte, bu sistem için kullanılacak ismin 'Intellipedia’ olduğunu açıkladı. Sistem, ajanların ve diğer yetkili kişilerin bilgi eklemesine ve düzenlemesine imkan tanıyor. 16 örgüt var
Çok gizli olan ve en yüksek güvenlik standartlarıyla çevrelenen Intellipedia, Amerikan istihbaratını oluşturan 16 örgüt tarafından kullanılıyor.
Böylelikle farklı birimlerden gelen çok gizli verilerin tek merkezde toplanarak, olağanüstü durumlarda hızlı araştırma yapılması sağlanmış olacak.
Şu anda Wikipedia ile karşılaştırıldığında oldukça sınırlı bir içeriğe sahip olan Intellipedia’da 28 bin sayfa bulunuyor. Bu sayfaların yanı sıra sistemde 'gizli’ ve 'hassas’ bölümler de yer alıyor. Başkan’a günlük rapor Gelecekte Amerikan istihbaratı için önemli bir veritabanı haline gelmesi beklenen Intellipedia şu anda ana istihbarat raporunu hazırlamak için de kullanılıyor. Sistem Nijerya, Irak veya dünyanın herhangi bir ülkesiyle ilgili ayrıntılı raporu hızlı bir şekilde tek veritabanı üzerinden hazırlayabiliyor. Intellipedia’nın yakın gelecekte Amerikan Başkanı’na sunulan günlük istihbarat raporunu da hazırlayacağı bildiriliyor. Riske değer mi?

Bu arada Intellipedia internet tabanlı olduğu için sistem hakkında güvenlik nedeniyle endişe taşıyanlar da bulunuyor. Devamlı güvenlik sistemi üzerinde çalışan teknik ekip siteye sızılmasından ve bilgilerin çalınmasından endişe ediyor. Ancak kimi yetkililirse online ansiklopedi formatının örgütler arasında bilgi paylaşımı için ideal olduğunu, risk taşımasının doğal olduğunu vurguluyor.
Bu sayede daha hızlı, güncel ve kesin istihbarat raporunun hazırlanacağı belirtiliyor. Pek çok kişi katkıda bulunacağı için daha net bilgiler alınmasının da diğer önemli nokta olduğu söyleniyor.

Bunun da farklı kaynaklardan ve sürekli gelen bilgilerle daha güvenilir istihbarat raporlarının hazırlanmasının önünü açması bekleniyor. Wikipedia nedir? Amerikan istihbarat topluluğunun kendi sistemi için örnek aldığı Wikipedia, sanal alemde tamamen kullanıcıların oluşturduğu online bir ansiklopedi. 200’ün üzerinede dilde hizmet veren Wikipedia, 2001 yılının başında ABD’de kuruldu.
Wikimedia adlı bir vakfın sahibi olduğu sitede İngilizce olarak 1 milyondan fazla, bütün dillerde de toplam 2 milyonu aşkın madde bulunuyor. Sitenin Türkçe versiyonu da var. Türkçe Wikipedia ise 37 bine yakın maddeyi içerisinde bulunduruyor. İngilizce dışında 50 binden fazla sayfanın bulunduğu diller arasında Fransızca, Almanca, İspanyolca gibi diller var. www.wikipedia.com