73306079 - Bing arama sayfası yayında

Arama motoru pazarında gücünü arttırmak isteyen Microsoft, yeni arama motoru Bing'le kontrolü eline almak istiyor

Arama motorlarının başrol oyuncusu, şu kısa internet tarihinde sürekli değişti. Bir zamanların efsane, rakipler asla başedemez denilen isimleri birer birer ya piyasadan çekildi ya da farklı kulvarlarda ilerlemeye başladı. Altavista, Yahoo, Lycos ve Excite bu isimlerin ilk akla gelenleriyken şu an sadece Yahoo ve biraz da Lycos ayakta kalabilmiş durumda. 90'ların sonunda kurulan Google o zamandan beri sahneyi kimseye bırakmıyor.

Zaman içerisinde Google'ın karşısına çeşitli rakipler de çıktı. Bu yazıda detaylarını aktaracağımız Bing, Microsoft'un arama motoru dünyasına kattığı yeni oyuncu olarak 3 Haziran'da tüm dünyada kullanılmaya başlayacak. Bakalım, Live.com ile istediği verimi alamayan Microsoft, Bing ile neler yapacak? Detaylar yazının devamında, buradan buyrun...

Bing Nedir?

Bing için Microsoft 'arama motoru' yerine 'karar verme motoru' demeyi tercih ediyor. Zaten tanıtımlarda da "arama yapmayın, karar verin" mesajı vurgulanıyor. Teknolojisinin arkasında ise 1 Ağustos 2008'de satın alınan Powerset adlı firma bulunuyor. 2005'te kurulan San Fransisco merkezli bu firma semantik web üzerine uzmanlaşmış durumda. Zaten Bing de özellikleriyle bu teknolojiye uygun tasarlanmış olduğunu belli ediyor.


Bing'de İstanbul kelimesini arattığımızda karşımıza çıkan sonuçlar.

Bing, arama yaptığınızda verdiğiniz kelimeyi anahtar kelime olarak değil de ipucu olarak algılıyor, sizi yönlendiriyor ve doğru sonuçlara bu şekilde ulaşmanızı sağlıyor. Örneğin "istanbul" kelimesini arattığınızda size sonuçları listelerken dilerseniz sol taraftaki map (harita), hotels (oteller), airport (havalimanı), weather (hava durumu) gibi seçeneklerle bu sonuçları özelleştirebiliyorsunuz. Bing, ayrıca ilgili aramalar başlığı altında diğer seçenekleri de size listeliyor.

Bing'i Keşfedin

Bing'i açtığınızda ilk dikkatinizi çeken arka plan resmi. Mesela şu an karşınıza dev balonların uçtuğu bir Kapadokya fotoğrafı çıkarsa şaşırmayın. Bing, bu resmi her gün değiştiriyor. Değiştirilen bu resimlerin üzerine imleci getirdiğinizde farklı bölgelerde sarı çerçeve içerisinde kutular göreceksiniz. Bu kutuların üzerine geldiğinizde size o resimle ilgili kısa bir bilgi veriyor ve tıkladığınızda arama sonuçlarına götürüyor. Eğer bugün ne arasam sorusu zaman zaman aklınıza takılıyorsa iyi bir eğlencelik olabilir. Yalnız bu özelliğin yazıyı hazırladığımız sırada Türkiye seçeneği için bulunmadığını belirtmemiz gerek.