2488356 - Google Wave atağı

Google Wave, internette varolan tüm iletişim olanaklarını aynı çatı altında toplamaya hazırlanıyor.


Nedir bu Wave?


Şimdilik sadece Google Maps'i de geliştirmiş olan Lars ve Jens Rasmussen'in hazırladığı Google Wave henüz tamamlanmadı ve bu yılsonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Fakat şimdiden bazı heyecan verici özellikleri açıklandı.

Kelime anlamı dalga olan Wave, aslında birden fazla kullanıcının aynı alanda gerçek zamanlı iletişim kurabildikleri, resim ve videoları paylaşabildikleri, dokümanlar üzerinde çalışabildikleri yeni bir platform. Tarayıcı tabanlı bir uygulama olan Google Wave'i dilerseniz Google'ın ilgili sayfasından kullanabileceğiniz gibi, dilerseniz kendi web sitenize de kolaylıkla entegre edebileceksiniz.

Açık kaynak kodla geliştirilen Google Wave, Google Web Toolkit ile hazırlandı. Açık kaynak kodlu olması, Wave üzerinde dilediğiniz gibi değişiklikler yapabilmeniz ve hatta dilerseniz kendi Wave sunucunuzu kurmanıza bile olanak tanıyor. Yeni nesil tüm tarayıcılar ile çalışabilen Wave'in eklenti desteğine de sahip olması son derece ilgi çekici ve bu uygulamanın potansiyelini üst seviyelere çıkarmak anlamında oldukça önemli.


Google Wave, Google Maps'i geliştiren (ve geliştiricileri AJAX'ın işlevselliğine uyandıran) Jens ve Lars Rasmussen'in eseri. Kendileri, Wave'i "Neden internette iletişirken bugünkü olanakları kullanmıyor da, kağıt bazlı iletişimin biçimleriyle sınırlı kalıyoruz?" ve "E-posta bugün icat edilse ne olurdu?" sorularından yola çıkarak geliştirmiş.

Wave, aynı anda hem metin mesajları gönderilen, hem dosya (resim, harita, video vBulletin.) paylaşılan, hem de belge düzenlenen ve işbirliği yapılan, komple bir iletişim ortamı. Belirli bir konudaki tüm gelişmeleri, otomatik olarak ilgili başlık altına grupluyor. Paylaşılan belgelerdeki değişikliklerden haberdarediyor. "Wave" ("dalga") adı verilen bir tek iletişim birimi, bu özelliklerin hepsini içerebiliyor. Böylece, tek bir iletişim aracı, hem bir "blog", hem bir "wiki", hem de sohbet ve e-posta istemcisi işi görme potansiyeline sahip oluyor. "Dalga"ya katılma izni olan kişilerin sunucu tarafından onaylanması gerekliliği de, "spam" iletileri engelleyecek.