92808913 - 3G internet fiyatı

Geçenlerde 3G İnternet Bağlantısı ve Hızı şeklinde bir yazı yazmıştım. Orada belirttiğim bazı kavramların Türkiyeye henüz yabancı olduğunun ve belki yazının tam olarak anlaşılamadığının farkındayım. Tam yazıyı yazıp 3G konusunu gündeme almışken, Türkiyede de uzun süredir bekleyen 3G lisans olayı geçti ve Turkcell önceden hızlı davrandığı için şu anda 3G lisans hakkını kazandı.

Cep telefonu teknolojisinde Türkiyede halen 2. nesil mobil iletişim sisteminin kullanıldığını, yeni geçilecek 3Gnin 2. nesile göre önemli bir değişim sağlayacağını belirten Ciliv, aynı zamanda 3G teknolojisinin, dünyada bundan sonra çıkacak yeni nesil teknolojilere daha kolay geçmeye olanak tanıdığını vurguladı.


Turckcellin şu an için GPRS ve Edge üzerinden kullandırdığı veri planlarının fiyat listesi şu şekilde:


Günlük Kullanım 1 YTL 10 kontör
Haftalık Paket 25 kontör
Aylık Paket 9 YTL -

Nasıl satın alınır?
1 yazıp 2260 'a Kısa Mesaj göndererek
Hafta yazıp 2260 'a Kısa Mesaj göndererek
Ay yazıp 2260 'a Kısa Mesaj göndererek


Bundan sonra müşterilerimiz bir sonraki nesil mobil iletişim sistemlerini, 3Gyi bekledikleri gibi beklemek zorunda kalmayacaklar diyen Ciliv, Yeni aldığımız lisans anlaşmasıyla, bundan sonra çıkacak yeni teknolojileri devamlı şekilde geliştirmemiz mümkün. 3G sisteminin hızı gittikçe artıyor. Geçen sene saniyede 7.2 megabitten bahsediyorduk, şimdi artık, saniyede 21 megabit hızdan bahsediyoruz. 4. nesli de yakından takip ediyoruz. Yakında testlere de başlayacağız. Artık yeni sistemler dünyada hazır olduğunda, Türkiyedeki müşterilerimize de kısa süre içinde sunacağız dedi.
Ciliv, 3Gde cep telefonu kullanıcılarının en çok fayda göreceği uygulamanın mobil ortamda hızlı internete ulaşmak olacağını, artık bilgisayar denilebilecek noktaya gelen cep telefonlarıyla sanki evde ADSL ile bağlanırmışçasına, her yerden her zaman internete ulaşabileceklerini vurguladı.
Bu sayede insanların özel araçlarında, tren ve otobüs gibi seyahatlerinde de vakitlerini çok daha iyi değerlendirme fırsatı bulabileceklerini anlatan Ciliv, eğitim programlarının kolayca cep telefonlarına yükleyebileceğini, hızlı bir şekilde müzik ve video indirilebileceğini söyledi.
Ciliv, sağlık konusunda da bu sistemin önemli faydaları olacağını belirterek, Çünkü görüntülü görüşme yapmak mümkün olduğu için, doktor hastadan uzakta olsa bile, görüntülü görüşme yaparak hastasına yardım edebilecek. 3Gnin sağlık alanındaki önemli faydaları görülmüş olacak diye konuştu.
Ucuzlayacak
3Gnin avantajlarından birinin de internete ulaşımı ucuzlatacak olması olduğunu belirten Ciliv, Ağustos ayından itibaren geçeceğimiz 3. nesil mobil iletişim sistemleri, internete çok daha hızlı erişim imkanı getireceği gibi, birim fiyatları da ciddi oranda düşmüş olacak. Yani, örneğin bir megabitea, şuan ödenen fiyatın daha da altında ulaşılmış olacak. Cep telefonu sim kartları, aynı zamanda dizüstü bilgisayarlarına internete bağlanma imkanı verdiği için, aynı fiyat avantajından bilgisayar kullanıcıları da yararlanmış olacak. Bir başka yenilik ise kişiselleştirilmiş etkileşim servisleri Televizyonda ya da başka kaynaklardan çok fazla ve çok çeşitli bilgi geliyor. Bu servislerimizden kişi isterse, örneğin tuttuğu takımla ilgili, sevdiği köşe yazarlarıyla ilgili, sadece kendisine özel bilgileri alabilecek, bu kişinin cep telefonuna istediği özel bilgiler akacak. Böylece kişi gereksiz bilgilerle uğraşmaktan kurtulacak. Konuşmak istediği ya da istemediği kişileri de bu servisler sayesinde belirleyebilecek dedi.