Google, e-posta hizmetine eklediği ve uzun zamandır hepimizin severek kullandığı sohbet bölümü ile gönüllerde yer edinirken, Yahoo'da Google'in izinden gidiyor.
Dün yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Yahoo da e-posta sayfasına bir sohbet bölümü ekliyor. Google'ın verdiği hizmetten biraz daha farklı olacak bu servis, tıpkı Gmail'deki gibi; kullanıcıların e-postalarını kontrol ederken, listelerindeki diğer Yahoo kullanıcıları ile sohbet edebilmelerini sağlayacak.

yahoochat - Yahoo, Google'ın izinde..

Fark Nerede?
Zaten bir süredir Gmail'de kullandığımız sohbet bölümü varken, Yahoo'nun hizmeti ne gibi farklılılar içerecek? Açıklamalara göre Yahoo, bu hizmeti tamamen aynı arayüzde sunacak. Yani Gmail'de ana sayfanın üzerinde ayrı bir bölüm halinde açılan ve dilenirse farklı bir pencereye taşınabilen bu bölüm, Yahoo'da ana sayfada olacak.

2007'nin başında
Yahoo çalışanlarının bizler için nasıl bir tasarım yaptıklarını görmek için ise biraz daha bekleyeceğiz. Zira bu hizmet , 2007 yılının ilk aylarında hizmete girecek. Bu uygulama da tıpkı Gmail gibi sohbet geçmişini saklamaya imkan tanıyacak. Uygulama, Google'ın öncülüğünde dünyada bir anda popüler hale gelen AJAX teknolojisini kullanıyor.

MSN ve Yahoo Ortaklığı
Yahoo, uzunca bir süredir hazırlıklarını yaptığı MSN ile ortak çalışma planlarından da vazgeçmiş değil. Bu yeni uygulama ilk aşamada sadece Yahoo kullanıcıları ile sohbet edebilmenizi sağlayacak ancak gerekli hazırlıklar tamamlandığında MSN Messenger kullanan arkadaşlarınız ile de Yahoo Mail arayüzünden sohbet edebileceksiniz.

Google mı? Yahoo mu?
Elbette bu sorunun cevabını verecek olan sizlersiniz. Ancak bazı kullanıcılar Yahoo'nun bu uygulama ile Google'dan bir adım öne geçeceğini savunuyorlar. Sebep ise; Google Gmail arayüzünden sadece kendi e-postalarını kontrol etmeyi sağlarken, Yahoo diğer POP e-posta hizmetlerini de kendi içinde görüntülemeye izin veriyor. Diğer yandan Gmail'in verdiği POP3 desteği Yahoo'da yok. Kıran kırana devam eden bu yarışların sonucu ise elbette biz kullanıcılara yarıyor.


Bilgi İçin:http://www.yahoo.com/