Çift çekirdekli işlemci teknolojisi cep telefonlarına da adım atmak üzere. ARM'nin üzerinde çalıştığı Cortex A9 cep telefonlarını bilgisayarlara bir adım daha yaklaştıracak.

Akıllı telefon adı verilen cihazlar için yonga tasarlayan ARM, çift çekirdekli işlemcilere sahip ürünlerin önümüzdeki yıl piyasada olacağını açıkladı. Bu yeni işlemciler sayesinde akıllı telefonların bilgisayarların donanım özelliklerini taklit etmeye başlayacağı söyleniyor.

arm processorrrrrrrrrrr1245056381 - Cep Telefonunda Çift Çekirdek Dönemi
Bu gelişme, Apple ve Palm gibi akıllı telefon üreticilerinin yakın bir gelecekte iki çekirdekli işlemcilere sahip modelleri piyasaya sürebileceği anlamına geliyor. iPhone ve Palm Pre gibi cihazlarda kullanılan uygulamalar her geçen gün daha karmaşık hale geldiğinden, işlemci alanında bir gelişmenin doğal olduğu belirtiliyor.


avp iphone pre pairing rm eng 33333333333331245056429 - Cep Telefonunda Çift Çekirdek Dönemi
ARM'nin üst düzey yöneticilerinden James Bruce çift çekirdekli A9 işlemcileri kullanan ürünlerin 2010 yılında piyasada olacağını söyledi. Palm Pre Cortex A8 kullanırken iPhone ARM tasarımını temel alan Apple'ın özel modelini kullanıyor.