Japonya'da prestijli bir üniversite, dersten kaçanları tespit etmek için yüzlerce öğrencisine iPhone dağıttı. Üniversite yetkilileri, Global Positioning System (GPS) yardımıyla okula gelmeyen öğrencilerin yerlerini ortaya çıkaracak.

Yoklamaların sıkı tutulduğu Japon eğitim kurumlarında, derslerden bunalan öğrenciler okuldan kaçmak için çok sayıda sahte yöntem kullanıyor. Ancak başkent Tokyo'daki Aoyama Gakuin Üniversitesi bünyesindeki Sosyal Bilişim Okulu öğrencileri bu yöntemleri daha fazla kullanamayacak.

Amerikalı teknoloji devi Apple'a sipariş veren ve 550 öğrencisine GPS'li ve 3G teknolojili iPhone dağıtan Aoyama Gakuin Üniversitesi, öğrencilerinin hem kolay internet erişimi sağlamasını, hem de dersleri takip etmesini amaçlıyor. Japon üniversite, iPhone'lu öğrenci sayısını 1000'e çıkarmayı hedefliyor.

Üniversite yönetiminin kararına rağmen öğrencilerin, iPhone'larını derse giren arkadaşlarına vererek yine okuldan kaçmayı deneme şansları var. Ancak üniversite yetkililerine göre, öğrenciler, kişisel bilgi ve e-posta adreslerinin yüklü olduğu bu telefonları arkadaşlarına vermekten çekinecek.

Sadece Japonya'da değil, ABD'deki üniversitelerde de iPhone'lar değişik amaçlarla kullanılabiliyor.

Stanford Üniversitesi'ndeki bazı derslerde iPhone uygulamaları geliştiriliyor. Duke Üniversitesi'nde ders notları, saatleri ve kampüs bilgileri iPhone'dan bulunabiliyor.

sp - Okuldan kaçan öğrencilere GPS'li takip


433684790000 - Okuldan kaçan öğrencilere GPS'li takip