Ucuz ve yüklenmesi çok kolay yazılımlar ile cep telefonları dinlenebiliyo

Sakın konuşmayın; cep telefonunuz gizlice dinliyor olabilir. “casus tele-fon” yazılımlarındaki son gelişmeler sayesinde, kendi üretebileceğiniz bir casus yazılım aracılığıyla istediğiniz cep telefonuna kablosuz ortamda bir telekulak programı gönderebiliyorsunuz. Bu yazılımlar hem ucuz hem de yüklenmeleri özel bir yetenek gerektirmiyor. Casusluğa özenen birinin yüklemeyi başlatacak tuşlara basmaya yetecek kadar telefonunuzu eline geçirmesi yeterli. Bu da zaten cep telefonunuza bir zil melodisi yüklemeye yetecek kadar, yani sadece birkaç dakika sürer.

Bu yeni nesil, kolay kullanılabilen casus telefon yazılımı son bir yıldır piyasada pek çok yerden temin edilebiliyor. Ve bu yazılım size müthiş imkânlar sunuyor. Geliştirilen son yazılımlar, telefon hiç aranmasa dahi telefonun mikrofonunu sessizce açıp odadaki konuşmaların dünyanın öte ucundan bile dinlenebilmesini sağlıyor. Mağdurların ise hiçbir şeyden haberi olmuyor. Ne arama kayıtlarında ne de telefon faturalarında bu gizlice aktarılan veriler görülebiliyor.

200’ün üzerinde şirket internet üzerinden casus telefon yazılımı satıyor. 50 dolara bile yazılım bulmak mümkün; bazılarıysa 300 doların üzerinde. Satıcı firmalar satış rakamlarını açıklamaya yanaşmıyor. Fakat özel dedektifler ile telekulakla mücadele, bilgisayar güvenliği yazılımı ve telekomünikasyon piyasa araştırmaları alanında danışmanlık hizmeti verenlerin iddiasına göre, inanılmayacak kadar çok sayıda kişinin telefonu genellikle eşinin, sevgilisinin, anne-babasının ya da bir mesai arkadaşının yüklediği yazılımla dinleniyor. Uzmanlara bakılırsa, pek çok çalışan bu yolla amirinin sahtekârlıklarını ortaya çıkarıp kimliğini açık etmeden büyük patronu durumdan haberdar etmenin peşinde. Milano’daki özel Agata Christie Dedektiflik Bürosu’nun başındaki Max Maiellaro, Fransa ve Almanya’daki cep telefonlarının yüzde 3’üne, Yunanistan, İtalya, Romanya ve İspanya’daki cep telefonlarının ise aşağı yukarı yüzde 5’ine casus yazılım yüklendiğini tahmin ediyor. Massachusetts eyaletinin Gloucester şehrinde güvenlik danışmanlığı yapan Granite Island Grup bünyesinde casus telefon uzmanı olarak çalışan James Atkinson ise ABD’de bu oranın yüzde 3 olduğunu söylüyor. (Buna hükümetler tarafından yapılan dinlemeler dahil değil.) Bu rakamlar biraz abartılı dahi olsa, normalde yasalara uyan pek çok vatandaşın özel hayatın ihlalini men eden kanunları çiğnemekte beis görmedikleri ortada.

Yüksek işlem gücüne sahip oldukları için iPhone’larda, BlackBerry’lerde ve diğer akıllı telefonlarda casus yazılımlar hızla yaygınlaşıyor. ABD’de GSM şebekelerinin yaygınlaşması -ki bunlar eski teknolojilere göre telekulağa karşı daha savunmasız- potansiyel telekulak mağdurlarının sayısını da arttırdı. Bu tip yazılımları geliştiren ve adının açıklanmasını istemeyen bir İtalyan uzmanın verdiği bilgiye göre, emniyet teşkilatı için geliştirilen bir casus yazılım bir mesaj eşliğinde hedef telefona gönderiliyor ve mesaj açıldığında yazılım otomatik olarak telefona yükleniyor. Yetkililerin en büyük kaygısı ise yazılımın kötü niyetli kişilerin eline geçmesi.

Bu kötü durum bir ölçüde Apple, Microsoft ve Research In Motion’ın (BlackBerry’nin üreticisi) telefonlarını bağımsız yazılım uygulamaları geliştiren kişilere açma yönündeki kararlarının sonucu. İşte bu kararlar da casus yazılımlara kapıyı arala-dı. Bilgisayarlar için geliştirilen antivirüs ve güvenlik programlarının kullanımı çok fazla işlem gücü gerektiriyor. Bu, akıllı telefonlar için dahi böyle. Telefonlar için güvenlik programları mevcutsa da, genel-
de kullanıcılar bu tehdidi fazla ciddiye almıyor. Ama telekulak olayları daha da yaygınlaşırsa, bu tutum çok geçmeden değişebilir.